2020’de Ne Olmayacak?
Sosyal medyada paylaşın

2020’de Ne Olmayacak?

Hoş geldin 2020!

2020’nin, küresel ekonomi için iyileşen bir görünüm ve olumlu piyasa haberleri getirmesini diliyorum.

Bir kalkınma bankası iktisatçısı olarak, gezegenimizde insana yakışan bir düzen kurmak ve bizden sonraki nesillere sorunsuz yarınlar devretmek için de, iklimden başlayarak hayatın her alanında daha sorumlu adımlar atmanın kararlılığı ile hareket edilmesini umut ediyorum.

Fakat şunu da biliyorum ki, sene başları genel makro ekonomik değerlendirme ve piyasa görünümü hakkında yazmamız beklenen dönemlerdir. O zaman hadi mevzunun adını koyalım. İzninizle küresel görünüm için bir vaziyet-i umumi yazayım:

 Büyüme görünümünde küresel zayıflık müdahale gerektirir bir noktada ve o müdahale yapılıyor.

 Yapılan müdahalenin etkisi bir süreliğine sermaye piyasaları iyimserliği yaratacak.

 Ancak unutmamak gerekir ki gelişmiş ülkelerde para politikası müdahalesi için alan sınırlı.

 Gelişmekte olan ülkelerde faiz indirimleri devam edebilir. Faiz platosunun aşağı gelmesi, sermaye piyasaları için özellikle yılın ilk yarsında fırsatlar oluşturabilir.

 Ancak hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde maliye politikalarının payı giderek artacak.

 Maliye politikalarına başvurmanın sürdürülebilirliği sınırlı.

 Ticaret savaşlarında ılımlı bir noktaya gelinmiş olsa da uzlaşının devamı pamuk ipliğine bağlı.

 ABD ve İngiltere gibi küresel ekonominin büyük oyuncularının kendi iç siyasi ajandaları oldukça yoğun.

 2020’de fizikî çatışmaların dünya genelinde artması bekleniyor.

Tam iktisatçı işi oldu değil mi? İyi de söyledim, kötü de söyledim. Fakat siz haklı olarak alt toplamı soracaksınız bana.

Bundan sonrası sizin risk profilinize bağlı. Temkinli gözler yukarıdaki çerçeveden fazla açılmamak gerektiği mesajını çıkartacaktır.

Fakat karamsarlığın da kimseye faydası yok! Küresel iklim dikkatli takipçileri için özellikle yılın ilk yarısında fırsat pencereleri açacak. Ancak “Yatır-Unut” diyeceğimiz bir alan yok. Yapısallardaki değişimden ziyade atılan politika adımlarının yarattığı mikro iklimden etkilenen bu fırsatların ömrünün sınırlı olabileceği bilinci ve sorumluluğu ile takipte kalmak fayda var.

Velhasıl 2020’de ne mi olmayacak? Haber akışı takip etmeden, “Bugün de dün gibi geçer.” diyebileceğimiz bir gün olmayacak! Peki ne yapmak lâzım? TSKB Ekonomik Araştırmalar yayınlarını takip etmek lazım!

Bunlar da ilginizi çekebilir