Baş Ekonomist'in Yorumu

Baş Ekonomistin Yorumu 2015’in ilk verileri daha hızlı bir yavaşlamaya işaret ediyor... Son çeyrek rakamıyla momentum yüzde 2,82 olarak görünmekte. Yani 2014 yılının yüzde 2,9’u bize şimdilik hafif bir düşüş vaat ediyor. Fakat bu sadece son çeyrekten çıkan ima. 2015’in ilk verileri daha da hızlı bir yavaşlamaya işaret etmekte.
Baş Ekonomistin Yorumu TL hem reel hem nominal olarak bir dönem değer kazandı ama Lehman sonrası dönemde bu durum değişti. O kadar ki ülkedeki “zenginleşme hissi” biraz buna dayalıydı. “Üretim fonksiyonuna aşırı değerli TL bir argüman olarak girdi” tezi buradan çıktı. Fakat bu tez eskidi: Artık bu doğru değil. Grafik gelişmeleri gösteriyor.
Baş Ekonomistin Yorumu Fed “bebek adımlarıyla” geliyor... ABD ekonomisi ikinci çeyrekte güçlü performans sergileyecek çünkü petrol fiyatındaki düşüşün enerji sektöründeki etkisi ortadan kalkacak ve kış şartları geçecek. Fakat çekirdek enflasyon ve enflasyon beklentileri düşük kaldığı sürece faiz artış oranında beklentiler aşağıya doğru revize edilecek.
Baş Ekonomistin Yorumu Temel risk döviz piyasasında... 2015 yılının asıl konusu kur ve kurun volatilitesi olacak. Bunu zaten yaşayarak gördük.
Baş Ekonomistin Yorumu Güney Avrupa’da yeni bir yol haritası: SYRIZA... Fazla “heterodoks” olmadan da Yunanistan’ın daha fazla “kemer sıkmasının” faydalı olmayacağına dair bir argüman üretmek mümkün.
Baş Ekonomistin Yorumu ECB bilançosunu 3 trilyon EUR’un üzerine çıkarma kararı aldı ... Miktar son günlerde konuşulan bilgiye uygun, ama geçen hafta konuşulanın 2 katı. 18 ay boyunca ayda 60 milyar EUR değerinde özele sektör ve devlet tahvili alınacak. Ancak Fed QE’sinden farklı bir mekanizma var.
Baş Ekonomistin Yorumu ECB artık serbest ve Avrupa tipi QE artık an meselesi. Avrupa Adalet Divanı kararıyla ECB’nin eli güçlendi ve masada 500 milyar EUR var. Hatta ING Baş Ekonomisti Carsten Brzeski Frankfurt’ta havanın olumlu olduğunu ve ECB’nin 22 ocak’ta QE açıklayacağını bildirdi. Fakat sinyal niteliğinde bir açıklamayla yetinerek asıl kararı mart ayına bırakması hala mümkün. Ama her durumda ECB artık serbest ve Avrupa tipi QE artık an meselesi.
Baş Ekonomistin Yorumu 2015’te yapısal konular önem kazanacak... Bu sene cari açık milli gelire oran olarak yüzde 4-4.5 arasına gerileyebilir. Enflasyon ilk çeyrekte hızla yıllık bazda düşecek ve 2015 sonunda, kalıcı kur şoku olmazsa, yüzde 7’nin biraz altında kalacak. Büyümeye petrol fiyatından gelecek katkıya rağmen yüzde 3.5 üst sınır olarak görülebilir. Kurda oynaklık kaçınılmaz çünkü birbiriyle çelişen gelişmeler söz konusu: ECB bu ayın sonuna doğru tahvil alımını başlatabilir. Fed faiz artırırken hem Avrupa, hem Çin, hem Japonya parasal genişlemeyi artırarak sürdürecek.