Sanata Destek

Kültür ve Sanata “Sürdürülebilir” Destek

TSKB, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen Müzik Festivali kapsamındaki konserlere 1990 yılından bu yana destek vererek ülkemizin kültür ve sanat hayatının gelişimine katkı sağlıyor. 2008 yılından beri karbon ayak izini silerek Türkiye’nin ilk karbon-nötr bankası olma özelliğini taşıyan TSKB, 2014 yılı Dünya Çevre Koruma Haftası’nda İstanbul Müzik Festivali’nin ilk ‘Sıfır Karbon Konseri’ne imza attı.

Eric Le Sage, Daishin Kashimoto, Lise Berthaud ve François Salque’den oluşan dünyaca ünlü dörtlünün Yıldızlarla Oda Müziği-I Konseri organizasyonu, sanatçılar ve sanatseverlerin ulaşımlarından doğan karbon emisyonunun tamamı, TSKB’nin temiz enerji yatırımı yapan bir kuruluştan temin ettiği “Gold Standard Karbon Sertifikası” ile sıfırlandı.

TSKB, 2018 yılından itibaren İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirdiği ‘’Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’’ ile uluslararası arenada yeni ufuklar açmayı hedefleyen genç kadın müzisyenleri destekliyor.

29 Eylül 2020, Süreyya Operası, ‘’Yarının Kadın Yıldızları’’ İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Süreyya Operası
29 Eylül 2020
Yarının Kadın Yıldızları

TSKB iş birliğiyle İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirilen ‘’Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Eğitim Destek Fonu’’ üçüncü yılında toplam 40 üstün yetenekli genç kadın müzisyene ulaştı.

Eğitim fonundan yararlanmanın yanı sıra İstanbul Müzik Festivali’nde özel bir konser verme imkânı da bulan genç müzisyenler bu sene 29 Eylül tarihinde dinleyicileriyle buluştu. Duayen sanatçı Ayşegül Sarıca’nın onur konuğu olduğu “Yarının Kadın Yıldızları” konseri pandemi nedeniyle Süreyya Operası’nda kayda alınarak, dijital platform üzerinden yayınlanıyor. Konser 29 Ekim tarihine kadar online olarak izlenebilecek.

25 Haziran 2019, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, ‘’Yarının Kadın Yıldızları’’ İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall
25 Haziran 2019
Yarının Kadın Yıldızları

Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’na hak kazanan gençler 25 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da gerçekleştirilen konserde sahne aldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yeşim Gürer Oymak başkanlığında Hakan Şensoy, Ufuk & Bahar Dördüncü, Ayşegül Kirmanoğlu ve Özkan Manav’dan oluşan Seçici Kurulun bu yıl başvuran genç kadın müzisyenlerin arasından seçtiği 14 kişi uluslararası arenada kariyerlerini ilerletmek yolunda ihtiyaç kapsamları gözetilerek destekten faydalandı.

Yarının Kadın Yıldızları projesinin ikinci yılında kanaat önderi olarak, kemanın duayeni Ayla Erduran da sahnede gençlerle birlikte yer aldı.

28 Mayıs 2018, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, ‘’Yarının Kadın Yıldızları’’ İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall
28 Mayıs 2018
Yarının Kadın Yıldızları

İstanbul Müzik Festivali’nin 46. yılında hayata geçirilen “Yarının Kadın Yıldızları” eğitim destek fonundan dünya sahnelerinde ülkemizi temsil edecek 14 genç kadın müzisyen faydalandı.

İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak başkanlığında Muhiddin Dürrüoğlu, Ayşegül Kirmanoğlu, Özkan Manav ve Hakan Şensoy’dan oluşan Seçici Kurul, fon için başvuran genç kadın müzisyenler arasından uzun değerlendirmeler sonucunda 14 kişiyi seçti. Uluslararası arenada kariyerlerini ilerletmek yolunda yurtdışında eğitimini sürdürmek veya bir ustalık sınıfında yer almak, yarışmalara veya orkestra seçmelerine katılmak, iyi bir çalgıya sahip olmak isteyen gençlerimiz ihtiyaç kapsamları gözetilerek destekten faydalanacaklar

28 Mayıs Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da gerçekleştirilen konserin gelirleri de Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’na aktarıldı. Yarının Kadın Yıldızları projesinin ilk yılında kanaat önderi olarak, Türkiye’nin ilk “harika çocuğu” İdil Biret de sahnede gençlerle oldu.

Saat 20.00’de başlayan konser öncesinde düzenlenen, “Konsere Doğru Etkinlikleri” kapsamında ise yazar Yekta Kopan moderatörlüğünde, Trakya Tıp Fakültesi öğrencisi ve kök hücre araştırmacısı İnci Kadribegiç ile Yale Üniversitesi öğrencisi ve Nobel’e İlk Adım Fizik Ödülü sahibi Zeynep Karacan kişisel başarı hikâyelerini anlattı

31 Mayıs 2017, İş Sanat Konser Salonu, '’RENKLERİN SESİ | KANDINSKY & CHAGALL'’ 2017 - İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

İş Sanat Konser Salonu
31 Mayıs 2017
Kandinsky

Soyut sanatın öncüsü Kandinsky, program müziğin en önemli örneklerinden Modest Mussorgski'nin Bir Sergiden Tablolar'ını 1928 yılında Dessau Tiyatrosu'nda dekor, renk, ışık, geometrik şekil ve plastik malzemelerden oluşan bir kompozisyonla sahneye koydu. "Bütüncül Sanat"ın (Art Total) en başarılı örneklerinden olan bu kompozisyondan geriye sadece 16 suluboya çalışması ve reji talimatlarını içeren piyano partisyonu kaldı. Kandinsky'den her zaman etkilenmiş olan Mikhail Rudy, bu projeyi Mussorgsky'nin müziği ve Kandinsky'nin suluboya resimleri ve talimatlarını esas alan video adaptasyonu ile, Bir Sergiden Tablolar/Mussorgsky-Kandinsky adı altında tekrar hayata geçirdi.

Konserin ikinci yarısında ise yine bir Mikhail Rudy projesi olan Renklerin Sesi, Marc Chagall'ın Garnier Operası'nın ihtişamlı tavan resminin eskizlerinden oluşan bir animasyonla görsel ve işitsel sanatların muhteşem sentezini sunmaya devam etti. Rudy'nin Chagall ile olan yakınlığı, yaşarken adına müze adanan ilk sanatçı ve ayrıca büyük bir müziksever olan ünlü ressamın 90. doğum gününde Rostropoviç ve Isaac Stern ile Beethoven'ın Üçlü Konçertosu'nu seslendirmesiyle başladı. Rudy, Chagall'ın Mozart, Gluck, Wagner, Ravel, Debussy ve daha birçok bestecinin eserlerinden sahneleri resmettiği Paris Operası tavan resimlerinin yayınlanmamış eskizleriyle yarattığı animasyona yine aynı bestecilerin eserleri ile eşlik ederken stiller ve renkler arası geçişin en güzel örneklerinden birini sundu.

22 Haziran 2016, Fransız Sarayı, "EDITH PIAF'A SAYGI | RICHARD GALLIANO & SYLVAIN LUC” 2016 - İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Fransız Sarayı
22 Haziran 2016 | 21.00
Richard Galliano akordeon, Sylvain Luc gitar

Fransa'dan çıkan pek çok müzisyen dünya çapında ün kazanmıştır, fakat sadece Edith Piaf ölümünden yarım yüzyıl sonra bile hâlâ uluslararası güncel müzik sahnesinde varlığını hissettirmektedir. Acılar, kayıplar ve aşkla dolu hayatını anlatan şarkıları, yaşadığı dönemde olduğu gibi bugün de dünyanın dört bir yanında insanlar için aşkın ifadesidir. 44. İstanbul Müzik Festivali Shakespeare'in ünlü dizesi "Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız" etrafında kurgulanan bu yılki programının sonuna yaklaşırken, 20. yüzyılın en güzel aşk şarkılarını yorumlayan Fransa'nın ikonik sesi, Edith Piaf'ı da unutmuyor.
II. Dünya Savaşı sırasında genellikle otobiyografik şarkıları ile Fransa'nın ulusal ikonu haline gelen kabare şarkıcısı, şarkı yazarı ve oyuncu Edith Piaf nesilleri kapsayan bir ilham kaynağı. Fransız şansonlarının diva'sının bu karşı konulmaz çekimine kapılan ünlü müzisyenlerden biri de klasik müzikten caza uzanan besteci kimliği ile günümüzün en büyük akordeoncularından Richard Galliano. Farklı müzik stillerine hâkimiyeti ile tango, salsa ve şansonlarla adeta flört ettiği söylenen Galliano, caz unsurları ve geleneksel valslerin bir sentezi olan New Musette'in de yaratıcısı. Bugüne kadar sayısız sanatçıyla işbirliği yapmış, birçok albüme katkısı bulunmuş Galliano'nun solist olarak da 50'yi aşkın albüm kaydı bulunmakta. Müziğin birleştirici gücüne her zaman vurgu yapan kusursuz caz gitaristi Sylvain Luc ise aranjör ve besteci olarak Paris cazının vazgeçilmezleri arasında sayılıyor. 2008 yılında Django D'or ödülünü kazanan Luc'un ertesi sene çıkardığı Summertime albümü kısa sürede 70.000'i aşan satış rakamına ulaştı.
90'lı yıllarda Richard Galliano Trio'da birlikte çalışan fakat daha sonra müzik kariyerlerine ayrı ayrı devam eden Galliano ve Luc ikilisi, "Kaldırım Serçesi"nin 2015'teki 100. doğum yılı onuruna gerçekleştirdikleri bu projede sanatçının saf duygu yoğunluğunu yansıtan unutulmaz şansonlarını tüm tazeliğiyle ikili olarak tekrar yorumluyorlar.

8 Haziran 2015, Süreyya Operası, "PARİS DANS EDİYOR | ALLIAGE QUINTET & JÓZSEF LENDVAY” 2015- İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Süreyya Operası
8 Haziran 2015 | 20.30
Alliage Quintet,Daniel Gauthier soprano saksafon, Magdalena Łapaj alto saksafon, Asya Fateyeva tenor saksafon, Sebastian Pottmeier bariton saksafon, Jang Eun Bae piyano

İstanbul Müzik Festivali, Alliage Quintet’i 2007’de son derece coşkulu bir dinleyici kitlesi önünde verdiği konserin ardından bir kez daha ve bu sefer konuk solist Jozsef Lendvay ile birlikte gerçekleştirdiği hareket ve heyecan dolu projeyle ağırlıyor. “Paris Dans Ediyor” başlığı altında Alliage Quintet, müzikseverleri şehrin 19. yüzyıl sonundaki politik, ekonomik ve toplumsal açılardan fırtınalı ve bir o kadar da yaratıcı atmosferine götürüyor. “Belle Époque” adıyla anılan bu dönem, sanatta disiplinlerarası işbirliğinin en fazla geliştiği, art nouveau, gerçekçilik ve doğalcılık akımlarının ardı ardına çıktığı, eşsiz zenginliklere sahne olmuştur. “Paris Dans Ediyor” salon müziği, kabare, caz ve dans müziğinin altın dönemini yaşadığı bu kültürel atmosferin büyüsüne kapılmış Fransız ve Paris’i mesken tutan yabancı bestecilerin yapıtlarına yer veriyor. Yetkin oda müziği ile incelikli eğlence arasındaki sınırda gezinen Alliage Quintet’in alamet-i farikaları, oldukça farklı türlerin bileşimi ve hayret uyandıran ses derinliği. Topluluk bugüne kadar, biri ECHO Klassik ödüllü dört albüm çıkardı. Topluluk, eleştirmenlerce çok beğenilen “Paris Dancing” başlıklı son albümünde virtüözitesi ve canlılığının yanı sıra klasikten folka ve Çingene müziklerine uzanan muazzam repertuvarıyla da bu programı bütünleyen kemancı Jozsef Lendvay ile işbirliği yaptı. Schleswig-Holstein, Salzburg, ve BBC Proms gibi festivallerin aranan konuklarından olan Jozsef Lendvay virtüözitesi ve karizmasıyla tüm dünyaya yayılan geniş bir popülariteye sahip. 2005 yılında ECHO Klassik’i kucaklayan sanatçı Bashmet, Bocelli, Rattle, Menuhin ve Penderecki gibi yıldız solistler ve şeflerle işbirliği gerçekleştirdi, dünyaca saygın orkestralar eşliğinde çaldı.

6 Haziran 2014, Boğaziçi Üniversitesi, "YILDIZLARLA ODA MÜZIĞI-1” 2014 - İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Boğaziçi Üniversitesi,Albert Long Hall
6 Haziran 2014 | 21.00
Daishin Kashimoto keman, Lise Berthaud viyola, François Salque viyolonsel, Eric Le Sage piyano

Dört bir tarafınızın bir anda en parlak yıldızlarla kuşatıldığını düşünün... Her biri kendi alanındaki yetkin isimlerden oluşan yıldızların birlikteliğinden doğan müzikal haz, bu konserde bir rüyanın kapılarını açıyor sizlere; Fransız piyano ekolünün ünlü temsilcisi Eric Le Sage, bir araya getirdiği “rüya takım” ile oda müziğinin sıcaklığı ve samimiyetini festivale taşıyor. Berlin Filarmoni’nin başkemancısı Kashimoto, viyolonselde Salque ve viyolacı Berthaud ile birlikte gerçekleştirdiği Schumann ve Fauré projeleri büyük beğeni toplayan Le Sage, aynı toplulukla bu defa Brahms’ın dünyasını keşfe çıkıyor. İncelikli tonu ve şairane yorumlarıyla övgü toplayan Sage, henüz 20 yaşındayken “Schumann piyanosunda büyük Fransız geleneğinin en üst düzey havarisi” olarak nitelendirildi; albümleri ise Diapason d’Or ve Grand Prix du Disque gibi pek çok seçkin ödüle layık görüldü. Olağanüstü tekniğiyle devleşen Salque; aranılan bir oda müziği icracısı olarak, Yuri Bashmet, Itamar Golan ve Shlomo Mintz gibi sanatçılarla düzenli işbirliği yapan Kashimoto; topluluğun en genç yıldızı, Belçika Ulusal Orkestrası’ndan Düsseldorf Senfoni’ye, Sinfonia Varsovia’dan Sao Paulo Filarmoni’ye önemli orkestralar eşliğinde konserler veren Berthaud... İşte bu dört yıldız, Brahms’ın fantezi gücü ve döneminin yenilikçi anlayışıyla dikkat çeken, Romantik dönem oda müziğinin zirvesi kabul edilen piyanolu dörtlülerini, dinleyenlerin derinden hissedeceği bir denge ve pürüzsüzlükle yorumladılar.

7 Haziran 2013, İstanbul Modern, UFUK & BAHAR DÖRDÜNCÜ “İKİ PİYANO İÇİN DANSLAR”- 2013 - İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

İstanbul Modern
7 Haziran 2013 20.00
Ufuk Dördüncü , Bahar Dördüncü piyano

Zaman, onlar için bir deneyim ve kenetlenme yolculuğu... Birlikte geçirdikleri zamanı, kusursuz bir teknikle taçlandıran Ufuk & Bahar Dördüncü özgün tınılarıyla birbirlerine kenetlenen, müziğe kattıkları derinlikle değişen, gerçekleştirdikleri çalışmalarla mükemmel uyumu müzikseverlere sunan bir piyano ikilisi. Bugüne kadar Ensemble Contrechamps, Cenevre Oda Orkestrası, Tokyo Senfoni gibi orkestralar ve Boulez, Strugala, Nagy, Jordan, Schwinck, Rickenbacher gibi prestijli şeflerle çalışan ikili, Avrupa’da Amadeus, Archipel, Schubertiade, Strasbourg Ars Musica, Paris Fontainebleau ve Japonya’da Akoyishidai festivallerine konuk oldular. Tüm konserleri ve kayıt projelerinde daha önce pek az denenmiş özgün fikirler ve kurguları odaklarına alan Ufuk & Bahar Dördüncü, özellikle çağdaş müzik alanında, ülkemizin sesini tüm dünyada duyurmaya yönelik çalışmalara imza atıyorlar. Ravel’in Valses nobles et sentimentales adlı yapıtıyla başlayan gece, Rachmaninov’un 2 numaralı süitinin ardından Mikhail Lermontov, Lord Byron, Fyodor Tyutchev ve Aleksey Khomyakov’un şiirlerinden esinlenerek yazdığı 1 numaralı süiti “Fantezi Tablolar”ı ile devam ederek, Ravel’in vals türünün doğuşu ve yitimini sergileyen “La Valse” adlı eseri ile sona erecek.

19 Haziran 2012, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, GENÇ USTALAR VE KAHRAMANLARI / 2012 - ISTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Cemal Reşit Rey Konser Salonu
19 Haziran 2012 20.00
Ece Bozkurt piyano
Cem Esen piyano
Iraz Yıldız piyano
Muhiddin Dürrüoğlu piyano
Gülsin Onay piyano
Hüseyin Sermet piyano

Festival, umut ve kahramanlar temasını taçlandıran çok özel bir konser sunuyor. Her biri şimdiden “usta” olarak anılan üç genç piyanist, her daim hayranlıkla izledikleri, dünya çapında üne kavuşmuş, yalnızca onların değil kültür alanında ülkemizin de kahramanı olan üç virtüöz ile geleceğe dair “umut” dolu bir konserde bir arada... Henüz 14 yaşında olmalarına rağmen piyanoda devleşen Ece Bozkurt, Iraz Yıldız ve Cem Esen, geçmişin “harika çocukları” bugün ise piyanonun duayenleri olan Onay, Sermet ve Dürroğlu ile birlikte çalmanın keyfini dinleyicilerle paylaşıyor. 2009’daki ilk Kamuran Gündemir Piyano Yarışması’nda ödüllendirilen Ece ve Cem, ardından 2011’de aynı yarışmadaki performansıyla ödüle layık görülen Iraz, müzikseverlerin yarına dair umutlarının en parlak ışıkları... Müziğin ve duyguların emsalsiz gücünün hâkim olacağı bu buluşma, dinleyenlere “yarına” dair umut ve “sonsuz” bir mutluluk armağan ediyor.

24 Haziran 2011, Çinili Köşk, ELHAMRA GECELERİ / 2011 - ISTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Çinili Köşk
24 Haziran 2010 20.00
Cem Duruöz gitar
Philippe Bertaud gitar
Fernando Espi gitar

Cem Duruöz şimdiye kadar pek çok övgü alan üç solo CD kaydetti: Marais’nin Fransız baroğu eserlerini içeren Pièces de Viole, Gitar İçin Çağdaş Müzik ve yeni solo albümü Desde el Alma - Tango Classics. Bu albüm, Arjantinli eleştirmenler tarafından bir şaheser olarak nitelendirildi. Los Angeles Times, Philippe Bertaud’yu “yaylı çalgıların yeni efendisi” olarak tanımlıyor. Çok yönlü bir kariyere sahip olan sanatçı sürekli kendini yenileyerek müzikalitenin bilinmez yollarını keşfeden maceracı bir kişiliğe sahip… Gitarist Fernando Espi, verdiği her konser ve gerçekleştirdiği her kayıtla eleştirmenlerden övgü dolu yorumlar alan bir sanatçı. Doğu ile Batı’nın buluştuğu bu konser gecesinde klasiklerden Bossa Nova’ya, İspanya, Arjantin ve Türkiye’den seçme eserlerin seslendirileceği bu “sıcak” müzik seyahati izlenmeye değer..

22 Haziran 2010, Çinili Köşk, ÇİNİLİ KÖŞKDE KONSER / 2010 - ISTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Çinili Köşk
22 Haziran 2010 20.00
Latica Honda-Rosenberg keman
Alexander-Sergei Ramírez gitar

Çinili Köşk'te Paganini'den Piazzolla'ya uzanan bir repertuarda keman ve gitarın muhteşem buluşması yaşanıyor. Latica Honda-Rosenberg ve Alexander-Sergei Ramírez kuşaklarının önde gelen temsilcilerinden. 1998'de Moskova Tchaikovsky Yarışması'nda kazandığı gümüş madalyayla uluslararası kariyerinin kapılarını açan Rosenberg dokunaklı çalış tekniği, etkileyici, zarif ve renkli yorumuyla kemana ruhunu veren özel bir sanatçı. Ramírez ise aldığı ödüllerle kendini kabul ettirmiş, tüm dünyada resitallerde, oda konserlerinde ve solist olarak katıldığı orkestra konserlerinde coşkulu başarılara imza atmış bir gitar virtüözü. Latin tınılar içeren bu konserde sanatseverleri unutulmaz bir gece bekliyor.

17 Haziran 2009, Aya İrini Müzesi, FESTİVAL BULUŞMALARI II / 2009 - ISTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Aya İrini Müzesi
17 Haziran 2009 20.00
Bülent Evcil flüt
Benoit Fromanger flüt
Richard Galliano
Ferenc Vizi piyano

Festivale yeni bir soluk getirecek yapıtlarla, Festival Buluşmaları'nın bu ikinci gecesinde Sir Galway'in neslinin en iyi flütçülerinden biri olarak tanımladığı Bülent Evcil, dünyanın dört bir yanında konserlerde ve önemli festivallerde özel yapıtlar seslendiren Benoit Fromanger, benzersiz bir akordeon ustası ve besteci Richard Galliano ve şiirsel dokunuşlarıyla piyanoya ayrı bir tat katan Ferenc Vizi buluşuyor. Dünyaca ünlü şef Lorin Maazel'in daimi şefliği altında Avrupa'nın en seçkin müzisyenlerinden oluşan Arturo Toscanini Filarmoni Orkestrası'na solo flütçü olarak atanan Evcil gerçekleştirdiği projelerle pek çok başarının mimarı. Fromanger, 10 yıl boyunca Paris Opera Orkestrası'nda "süper solist" olarak görev aldıktan sonra aynı sıfatla Lorin Maazel yönetimindeki Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası'na katılmış ve flüt repertuarının tamamını yorumlayan, Grand Prix du Disque ve Diapason d'Or gibi prestijli ödüllere layık görülen bir sanatçı. Gelenekleri reddeden günümüz müzik dünyasında, akordeonu hâlâ ilgi çeken bir enstrüman olarak yaşatmayı başaran Galliano, Astor Piazzolla'yı en iyi yorumlayan isimlerden biri… Ustalık ve şiirsellikle örülmüş bu konser gecesinde müzikseverler klasiklerin yanı sıra Galliano'nun yapıtlarıyla da büyüleniyor.

18 Haziran 2008, Aya İrini Müzesi, ROMANTİK ÇEŞİTLEMELER / 2008 - ISTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Aya İrini Müzesi
18 Haziran Çarşamba 20.00
Emre Elivar piyano
F. Mendelssohn
Variations Sérieuses, Re minör, Op. 54
J. Brahms
Paganini Teması Üzerine Çeşitlemeler,
I. ve II. Kitap, Op. 35
L. Van Beethoven
Diabelli Çeşitlemeleri, Op. 120

Kariyerini uluslararası yarışmada kazandığı birçok ödülle taçlandıran piyanist Emre Elivar, festivale adeta "bir güç gösterisi" sayılabilecek konser programıyla katılıyor. Çeşitleme sanatının başyapıtı sayılan Beethoven'in Diabelli Çeşitlemeleri'nden 19. yüzyıl Alman romantizminin ustaları Mendelssohn ve Brahms'ın yapıtlarına uzanan bu konserde Elivar kusursuz müzisyenliği ve eksiksiz tekniğiyle nefesleri kesiyor...

26 Haziran 2007, Esma Sultan, BOĞAZ'DA FESTİVAL! ROBY LAKATOS / 2007 - ISTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Esma Sultan
26 Haziran Salı 21.00
Roby Lakatos - Yöneten ve keman
Laszlo Boni - 2. keman
Robert Feher - Kontrbas
Frantisek Janoska - Piyano
Attila Ronto - Gitarv
Jeno Istvan Lisztes- Vibrafon
Fransız şansonları, Rus şarkıları ve Çigan ezgiler...

Ünlü Macar keman sihirbazı Roby Lakatos, güçlü virtüözitesi ve farklı tarzları birleştiren çok yönlü repertuarı ile klasik tanımlamalara meydan okuyan evrensel bir sanatçı. Keman stili Stéphane Grapelli'yle karşılaştırılan, Yehudi Menuhin ve Vadim Repin gibi dahi kemancıların hayranlığını kazanan Lakatos, "çingene deha, klasik bir virtüöz, caz müzisyeni ve yetenekli bir besteci" vasıflarıyla "şeytanın kemancısı" olarak Deutsche Grammophon'un ilk "klasik dışı" sanatçısı olmuştu. Çingene müziği ve caz öğelerinin birbirine karıştığı doğaçlama bir tarz geliştiren Lakatos, en iyi klasik kemancıları bile ilk gördüklerinde hayrete düşüren, şeytansı bir şekilde fırıl fırıl dönen sol eliyle yaptığı pizzicato'yu da içeren benzersiz bir teknik yetkinliğe sahip.

10 Haziran 2006, Aya İrini Müzesi, ALATURKA / 2006 - ISTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Aya İrini Müzesi
10 Haziran Cumartesi 20.00
Acadimia Oda Orkestrası
Alpaslan Ertüngealp - Şef
Julian Rachlin - Keman
Mozart
“Saraydan Kız Kaçırma” Uvertürü
Mozart
La Majör Keman Konçertosu, “Türk”, KV 219
Haydn
Sol Majör 100. Senfoni, “Askeri”

Aldığı ödüllerle genç yaşına rağmen dünya çapında büyük bir üne kavuşan şef Alpaslan Ertüngealp, orkestrasıyla birlikte festivale konuk oluyor. Sanatçının kurucusu olduğu Macaristan’ın genç ve dinamik Acadimia Oda Orkestrası ve üstün yeteneğiyle neslinin en iyi kemancılarından Julian Rachlin de bu konserde Mozart ve Haydn yapıtları seslendiriyor.

2005, MOSKOVA VİRTÜÖZLERİ İLE 25 YIL / 2005 - ISTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Vladimir Spivakov - Keman & Şef
Valdimir Krainev - Piano
Antonio Vivaldi - Mi minör keman konçertosu
Luigi Boccherini - Re Minör 6. Senfoni, Op. 12
Alfred Schnittke - Piyano ve Yaylı Çalgılar için Konçero
Pyotr Ilyich Tchaikovsky - Yaylı Çalgılar için Serenad, Op, 48

Günümüzün ünlü kemancılarından Vladimir Spivakov'un 1979 yılında Ravinia Festivali'nde Chicago Senfoni Orkestrası ile şef olarak verdiği ilk konseri sonrasında kurduğu Moskova Virtüözleri, bufün dünyanın en önemli oda topluluklarından biri olarak kabul edilmektedir. Kurulduğu günden itibaren dünyanın her yerinden davetler alan Moskova Vitüözleri, Avrupa, Amerika ve Asya'da İngiltere, Fransa, Almanya ve ABD gibi ülkelerde turneler gerçekleştirdi...

2004, FARINELLI'NİN SESİ İSTANBUL'DA / 2004 - ISTANBUL MÜZİK FESTİVALİ

Derek Lee Ragin - Kontrtenor
Florilegium - Oda Orkestrası
Ashley Solomon - Sanat Yönetmeni
Antonio Vivaldi - Re Majör Konçerto RV94
Georg Friedrich Handel - Kantat: Mi palpitar il cor
Antonio Vivaldi - La Follia üzerine çeşitlemeler
Georg Friedrich Handel - Kantat:"Lungi da me pernsier tiranno"
Antonio Vivaldi - La minör Konçerto
Georg Philip Telemann - Flovio'dan arya
Georg Friedrich Handel - Tamerlano'dan arya

90'lı yıllarda ülkemizde gösterildiğinde büyük bir beğeni ile karşılanan "Farinelli" filmindeki aryaları seslendiren sanatçılardan biri olan Derek Lee Ragin, ünlü kontrtenorun sesini İstanbul'a taşıyor. Sanatçıya on yılı akşın bir süredir başarılı bir kariyer sürdüren ünlü ingiliz oda topluluğu Florilegium eşlik ediyor. Florilegium özellikle barok dönem yapıtlarına getirdikleri rafine yorumla yurtdışında dinleyici ve eleştirmenlerden büyük övgü alan bir topluluk...

cevreciyiz.com , Türkiye’nin sürdürülebilir bankası TSKB tarafından desteklenmektedir.