17.02.2015

Gaziantep Enerjide Tasarrufa Gidecek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, enerji tasarruf potansiyellerini belirledi. Büyükşehir Belediyesi, yapacağı çalışmalarla yılda yaklaşık 16 milyon lira tasarruf elde edecek.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, mevcut durum analizi ve kentin enerji potansiyelinin iyi değerlendirilmesi için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Enerji Yönetimi Şube Müdürlüğü, "Enerji Mastır Planı" çerçevesinde izlenecek yol ve yöntemlerin belirlenmesi amacıyla enerji stratejisi hazırladı.

Çalışma sonucunda, Türkiye'de ilk defa bir belediye tarafından hazırlanan "Enerji Yol Haritası" için toplantı düzenlenerek, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e bilgi verildi.

Enerji tüketimi en fazla olan 5 noktada yapılan enerji verimliliği ön çalışmalarında enerji tasarruf potansiyelleri belirlendi.

Belediyenin değerlendirebileceği çeşitli yenilenebilir enerji yatırım imkanları da araştırıldı. Araştırma sonunda hem Gaziantep'in hem de belediyenin enerji maliyetlerini azaltacak projeler tespit edildi.

Çalışmalar sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda yılda yaklaşık yüzde 33 enerji ve 16 milyon liralık tasarruf elde edilebileceği belirlendi.

Dünyadaki uygulama örnekleri de incelenerek ortaya konan proje önerileri rüzgar, güneş, hidroelektrik, biyokütle gibi farklı kaynaklara ilişkin kentin spesifik potansiyellerini de içeriyor.

cevreciyiz.com , Türkiye’nin sürdürülebilir bankası TSKB tarafından desteklenmektedir.