30.03.2015

Enerji Verimli Ürün Dönemi Başladı!

Enerji Hanım, Enerji Çocuk, Enerji Verimli Sanayi ve Enerji Verimli Ulaşım projeleriyle 7’den 70’e toplumun her kesimine ulaşmayı hedefleyen Enerji Verimliliği Derneği, İstanbul-Vaniköy TEDAŞ Tesisleri’ndeki yeni dernek merkezinin açılışını yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla yapılan açılışta, ülkemizde üretilen ürünlerin enerji verimliliği konusunda tek bir noktadan “Enerji Verimli Ürün” niteliğinde olup olmadığı tespit edilmesini amaçlayan “Enerji Verimli Ürün Etiketi”nin de tanıtımı gerçekleştirildi.

Enerjinin etkin ve verimli kullanılabilmesi için farkındalık oluşturmak, ayrıca bilimsel ve teknik araştırmalar yaptırmak ve sonuçlarını kamu kuruluşları ve vatandaşlar ile paylaşarak verimliliği arttırmak için tüm Türkiye’de etkin projeler geliştiren Enerji Verimliliği Derneği’nin, İstanbul-Vaniköy TEDAŞ Tesisleri’ndeki yeni dernek merkezi açıldı. Çalışmalarını daha geniş ve rahat bir ortamda yürütmek için İstanbul-Vaniköy TEDAŞ Tesislerine taşınan Enerji Verimliliği Derneği’nin açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptı. Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar ve TSE Başkanvekili Fahrettin Önder’in de katıldığı açılış toplantısında Enerji Verimli Ürün Etiketi’nin de tanıtımı gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bugün burada 2012 yılının başından itibaren startını verdiğimiz Enerji Verimliliği konusuna bir yenisini daha ekliyoruz. Enerji Verimliliği Derneği’nin, TSE ile yapmış olduğu ortak çalışma sonucunda “Enerji Verimli Ürün Etiketi” projesini vatandaşlarımızla, sanayicimizle buluşturuyoruz. Artık firmalar enerji verimliliği derneğine başvurarak TSE ve derneğin belirlediği kriterlere sahip olursa, onlara enerji verimli ürün etiketi verilecek. Ben burada sanayicilerimizin, ticarethanelerimizin enerji verimli ürünlerini mutlaka TSE’den onaylatmasını beklediğimizi belirtmek istiyorum.” dedi.

Açılışta konuşma yapan Enerji Verimliliği Derneği Başkanı İbrahim Çağlar da “Bugün Türk Standartları Enstitüsü ile Enerji Verimliliği Derneği'nin ortaklaşa çıkartacağı Enerji Verimli Ürün Etiketi çalışmamızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bir ürünün, enerjiyi verimli kullanıp kullanmadığının tespitini tek bir noktadan yapmak gerekiyor. İşte Enerji Verimli Ürün Etiketi projesi bunu sağlıyor.” diye konuştu.

TSE Başkanvekili Fahrettin Önder de açılışta yaptığı konuşmada, Enerji Verimliliği Derneği ile böyle bir projeye imza atmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın desteklediği çalışmayla, enerji verimliliğine katkı sağlayan firmalara “Enerji Verimli Ürün” etiketi verilecek. Enerji Verimliliği Derneği ile TSE arasında imzalanan protokol çerçevesinde, gerekli testler ve onaylar TSE tarafından yapılacak, onaylanan ürüne ise etiket Enerji Verimliliği Derneği tarafından verilecek olup, ürün enerji verimliliği bakımından Enerji Verimliliği Derneği ve TSE ortak güvencesi altına alınacak.

Proje kapsamında, gerçek ve tüzel kişilerin üretmiş oldukları ürünlerin enerji verimli ürün niteliğinde olup olmadığı, TSE’nin yapacağı inceleme, denetim, test ve değerlendirme kriterleri ile ilgili ürünün “Enerji Verimli Ürün Etiketi” alıp alamayacağına dair rapor düzenlenecek. TSE’nin düzenlediği rapor doğrultusunda ise Enerji Verimliliği Derneği tarafından koşulları sağlayan firmalara “Enerji Verimli Ürün Etiketi” verilecek.

Projeye Teknoloji Desteği, Enerji Verimliği Derneği İletişim ve Teknoloji Sponsoru Turkcell'den Geldi. Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell de, Enerji Verimliliği Derneği’nin Türk standartları Enstitüsü işbirliğinde hazırlayarak uygulamaya koyacağı Enerji Verimli Ürün Etiket Projesi’nde ürün etiketlerinin karekod uygulaması veya SMS sorgu sistemi ile sorgulanmasını sağlayarak destek sağlayacak.

Sponsor Firmalara Plaketleri Verildi

Toplantı sonunda Enerji Verimliliği Derneği’nin projelerinde yer alan sponsor firmalara plaketleri takdim edildi. Enerji Verimli Sanayi Projesi’nde Erdemir Grubu ana sponsor, Eren Holding altın sponsor, Wilo Pompa gümüş sponsor olarak; Enerji Çocuk Projesi’nde Sanset Gıda, Tadelle ürünü ile ana sponsor olarak; Enerji Takımı Projesi’nde Tüpraş altın sponsor, OPET gümüş sponsor, Turkcell teknoloji ve iletişim sponsoru olarak; Fina Enerji, Garanti İplik ve Saray Bisküvi de proje destek sponsoru olarak çalışmalarda yer aldı.

cevreciyiz.com , Türkiye’nin sürdürülebilir bankası TSKB tarafından desteklenmektedir.