13.08.2010

"Türkiye Enerji ve Enerji Verimliliği Raporu" Kayseride Sayın Bakanımız Taner YILDIZ Tarafından Açıklandı // 13 Ağustos 2010

Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi (TEVEM) ve Enerji Verimliliği Derneği'nin (ENVERDER) ortaklaşa hazırladığı ''Yeşil Ekonomiye Geçiş'' konulu, ''Türkiye Enerji ve Enerji Verimliliği'' raporu Kayseri'de açıklandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında, hazırlanan raporun toplumun her kesiminin temsil edildiği, hayatın içinde ve pratik örnekler içeren önemli projelerden biri olduğunu belirtti.

İnsanların, dünyanın ilk halinde olduğu gibi temiz olmasını istediklerini, aynı zamanda da konfor ve refah isteklerinden ödün vermek istemediklerini belirten Yıldız, enerji konusundaki temel sorunun bu olduğunu ifade etti.

Dünyada her şeyin ateş, toprak, hava ve suyun değiştirilerek yapıldığını ve bu çalışma ile yapılmak istenenin bu değişimi başa döndürmek olduğunu bildiren Yıldız, şunları söyledi:

''Dünyadaki 204 ülke büyümemeye karar verirse sorun yok. Ama büyümeye karar verirseniz ihtiyacınızı karşılayacak enerji yatırımlarınızı yapmanız lazım. Bizim tüm ihtiyacımızı temiz enerji ile karşılayıp, sonra (günün 4 saati elektrik veremiyoruz) deme lüksümüz yok. Zaman zaman iyi niyetli olarak, zaman zaman da manüplatif ve spekülatif olarak bazı sivil toplum kuruluşları, hidroelektrik veya rüzgar santrallerine, kimi zaman petrole veya kömüre itiraz ediyor. Türkiye'nin 8 bin 484 kilometre kıyısı var. Bu kıyılarda 46 projemiz var, hepsine de itiraz var. Sivil toplum kuruluşlarından öncelikle şunu istiyorum. Önce bir araya gelip, ne istedikleri ve neye karşı çıktıkları konusunda ortak bir karar versinler. Biz de ona göre hangi enerji türünü tercih edeceğimize karar verelim. Sivil toplum kuruluşlarının karşı çıktıkları enerji türleri, enerji ihtiyacımızın yüzde 25-30'unu karşılıyor. Yani karşı çıktıkları enerjiyi kendileri kullanıyor. Madem karşı çıkıyorlar önce kendileri kullanmasın.''

Dünyada 30 yıl daha enerji kaynakları arasında ilk sırayı petrol ve doğalgazın alacağını, buna karşın temiz enerji kaynaklarının payının artırılması gerektiğini dile getiren Yıldız, yapılan bu tür çalışmalarla yüzde 10-12 oranında enerji tasarrufu sağlanabileceğini kaydetti.

Dünyada, ülkelerin bin avro milli gelir oluşturmak için harcadıkları petrol miktarı ile enerji verimliliğinin ölçüldüğünü bildiren Yıldız, Avrupa ülkelerinde bu rakamın ortalama 185 kilogram olduğunu, ancak son yıllarda verimlilik konusunda yapılan çalışmalar ile bu rakamın 169 kilograma kadar indiğini ifade etti.

Türkiye'de ise bu rakamın 250 kilogram civarında olduğunu hatırlatan Bakan yıldız, bu rakamın indirilmesi için daha çok verimli çalışarak daha fazla milli gelir elde edilmesi gerektiğini söyledi.

cevreciyiz.com , Türkiye’nin sürdürülebilir bankası TSKB tarafından desteklenmektedir.