03.11.2014

AB’den Soma’ya Akıllı Kentler Projesi İçin 8 Milyon Euro Destek

Manisa’nın Soma ilçesi için hazırlanan ‘Akıllı Kentler’ projesi, Avrupa Birliği (AB) Araştırma, Geliştirme ve Yenilik Çerçeve Programları kapsamında Türkiye’nin en yüksek fon miktarını almaya hak kazandı. AB, Soma’da enerji verimliliğini sağlayacak ve elektrik üretimini ‘akıllı’ hale getirecek projeyi 8 milyon euroyla destekleyecek.

Ulusal koordinasyon görevi TÜBİTAK tarafından yürütülen Horizon 2020 (H2020) AB Araştırma, Geliştirme ve Yenilik Çerçeve Programları kapsamında hayata geçirilen projeyle Soma’daki binalar enerji verimli hale getirilirken SEAŞ’ın faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan atık ısının yerleşim bölgeleri için kullanılması sağlanacak.

Soma Belediyesi, Soma Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ (SEAŞ), İstanbul Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Mir Arge firmalarının Avrupalı ortakları ile birlikte yer aldığı Enerji Verimliliği ve Salım Azaltımı Sağlayan Yenilikçi, Bütünleşik Enerji Sistemleri konulu “Cityfied Akıllı Kentler-Smart Cities” projesi, AB tarafından 50 milyon euro ile desteklenecek. Türkiye’nin program kapsamında bugüne kadar en yüksek fon miktarını almayı başardığı projenin Türkiye ortakları, 8 milyon euro hibe destek alacak.

cevreciyiz.com , Türkiye’nin sürdürülebilir bankası TSKB tarafından desteklenmektedir.