İştirakler

 • YATIRIM FİNANSMAN MENKUL DEĞERLER
 • TSKB GAYRİMENKUL DEĞERLEME A.Ş.
 • TSKB GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.
 • TSKB SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
  DANIŞMANLIĞI A.Ş.

Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

Türkiye’nin ilk sermaye piyasası kuruluşu olan Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş., Türkiye İş Bankası ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) öncülük ettiği 13 büyük bankanın katılımıyla 15 Ekim 1976 tarihinde kuruldu.

Kurulduğu günden bu yana hızlı ve istikrarlı bir gelişim göstererek sermaye piyasalarında saygın bir yer edinen Yatırım Finansman, “güven sembolü” olarak sektörün öncü kuruluşları arasında yer alıyor. Ülke çapında güçlü ve yaygın bir hizmet ağına sahip olan Yatırım Finansman, Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden bireysel ve kurumsal yatırımcılara güvenilir, kaliteli ve hızlı sermaye piyasası hizmetleri sunuyor.

Yatırım Finansman, finans sektöründeki 40 yıllık geçmişinden aldığı deneyim ve güçlü sermaye yapısıyla 6 ilde 10 ayrı noktada bulunan Şubeleriyle müşterilerine bilgi ve uzmanlığıyla katma değer yaratıyor. 2015 yılında “Geniş Yetkili Aracı Kurum” yetki belgesini almaya hak kazanan Yatırım Finansman, 2016 yılında da müşteri odaklı hizmet anlayışına yatırım yapmaya devam ediyor.

2014 ve 2015 yıllarında Capital Finance International Dergisi (CFI.CO) okuyucuları ve bilirkişiler tarafından “Türkiye'nin En İyi Aracı Kurumu" ödülüne layık görülen Yatırım Finansman, BIST işbirliği ile Türkiye’nin çeşitli illerinde konferanslar düzenleyerek finansal okuryazarlığa katkı sağlıyor.

Yatırım Finansman Menkul Değerler web sitesi için tıklayınız.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş.; bilgi birikiminin temelini TSKB’nin yarım asrı aşkın bir sürede elde ettiği gayrimenkul, makine ve ekipman parkı ekspertizi uzmanlığından alarak, 2002 yılında gayrimenkul değerleme hizmeti vermek amacıyla kuruldu.

Değerleme, danışmanlık, proje geliştirme ve fizibilite, en iyi ve en yüksek kullanım etüdü, piyasa araştırmaları ve pazar araştırma raporları, yatırım inceleme-kontrol, makine-ekipman ekspertizi, portföy değerleme ve portföy risk analizi gibi konularda uluslararası standartlarda (IVSC) bağımsız ve tarafsız hizmet veren TSKB Gayrimenkul Değerleme, çalışmalarını gizlilik esasına uygun gerçekleştiriyor.

Değerleme, danışmanlık, proje geliştirme ve fizibilite, en iyi ve en yüksek kullanım etüdü, piyasa araştırmaları ve pazar araştırma raporları, yatırım inceleme kontrol, makine-ekipman ekspertizi, portföy değerleme ve portföy risk analizi gibi konularda uluslararası standartlarda (IVSC) bağımsız ve tarafsız hizmet veren TSKB Gayrimenkul Değerleme, çalışmalarını gizlilik esasına uygun gerçekleştiriyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme, güncel olarak takip ettiği sektörel veriler ve gelişmeler ışığında hazırladığı raporlar ile yatırım kararlarında yol gösterici bir misyon edinmiştir. Pazar araştırma hizmetleri ile gayrimenkul yatırımlarında, yatırımcıların doğru ve sağlıklı adımlar atmasına da destek veriyor

Değerleme sektöründe köklü birikimin ve uzmanlığın temsilcisi olan TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş., tüm Türkiye’ye yayılan güçlü organizasyon yapısı ve lisanslı değerleme uzmanlarıyla projelerin başlangıç aşamasından itibaren her aşamasında danışmanlık hizmeti sunuyor. Değer tespit hizmetleri kapsamında arsalardan iş merkezlerine, fabrikalardan alışveriş merkezlerine, otellerden lojistik tesislerine, limanlara kadar geniş bir alanda piyasa değeri tespiti TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin uzmanları tarafından yapılıyor.

İngiliz Euromoney kurumu tarafından, 2015 yılında Türkiye’de gayrimenkul sektörünün farklı alanlarında faaliyetlerini sürdüren şirketlerin geniş katılımıyla gerçekleştirilen oylama ve anket çalışması sonucunda, TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. ‘Danışmanlık’ kategorisinde “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Değerleme Şirketi” ödülüne değer bulunmuştur. Bu ödül Türkiye'de gayrimenkul alanında hizmet veren değerleme, kiralama, danışmanlık firmaları arasında Euromoney'in kendi yaptığı araştırmalar sonucunda verilmiştir. TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. aynı kurum tarafından 2014 ve 2008 yıllarında Gayrimenkul Danışmanlığı kategorisinde “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Değerleme Şirketi” ve “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanı” 2005 yılında ise “Türkiye’deki En İyi Gayrimenkul Danışmanı” olarak ödüllendirildi.

Değerleme sektöründe köklü birikimin ve uzmanlığın temsilcisi olan TSKB Gayrimenkul Değerleme, tüm Türkiye’ye yayılan güçlü organizasyon yapısı ve değerleme uzmanlarıyla projelerin başlangıç aşamasından itibaren her aşamasında danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Değer tespit hizmetleri kapsamında arsalardan iş merkezlerine, fabrikalardan alışveriş merkezlerine, otellerden lojistik tesislerine, limanlara kadar geniş bir alanda Pazar değeri tespiti TSKB Gayrimenkul Değerleme’ nin çoğu SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından yetkilendirilmiş lisanslı değerleme uzmanları tarafından yapılıyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme, güçlü ve profesyonel kadrosuyla kurulduğu günden bugüne; şahıslara, yerli ve yabancı şirketlere, holdinglere, kamu kuruluşlarına, yerli ve yabancı bankalara, gayrimenkul yatırım ortaklıklarına, gayrimenkul geliştirme firmalarına, hukuk bürolarına, finansal kiralama şirketlerine, sigorta ve reasürans şirketlerine, belediyelere, bağımsız denetim şirketlerine, aracı kurumlara, vakıflara ve özellikle SPK mevzuatına tabi olan şirketlere uluslararası standartlarda kabul gören bağımsız ve tarafsız raporlama hizmeti sunuyor.

2003 yılı Şubat ayında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kabul edilen değerleme şirketleri listesine alınan TSKB Gayrimenkul Değerleme aynı zamanda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 17.12.2009 tarih ve 3469 sayılı kararı ile “Gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmeti verme yetkisi alan ilk şirketlerden biridir. SPK, BDDK lisanslarından sonra İngiliz Kraliyet Ailesi Tescil ve Lisans Kurumu tarafından verilen ve uluslararası hizmet güvencesi sunan RICS lisansını alarak, Türkiye’nin üç lisansla hizmet veren önde gelen şirketlerinden biri oldu.

2012 yılıyla birlikte Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ‘yeşil bina’ yatırımları için değerleme ve danışmanlık hizmeti vermeye başlayan TSKB Gayrimenkul Değerleme, kadrosunda yeşil binalar konusunda bilgili ve yeşil bina değerlendirmesinde yetkinliği olan, LEED Green Associate sertifikalı çalışanlara sahip.TSKB Gayrimenkul Değerleme Leed Sertifikalı değerleme uzmanları ile sürdürülebilirlik konusundaki en önemli farkındalıklardan biri olan“Yeşil Binalar”ın değerlemesi, En İyi ve En Yüksek Kullanımda “Yeşil Değer” Analizi hizmetlerini sunuyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin bünyesinde ayrıca, Amerika menşeili Appraisal Institute tarafından yetkilendirilmiş değerleme uzmanları da yer alıyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme, 2014 yılı içerisinde İstanbul merkez olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya olarak toplam 6 ilde yer alan şubelerine, 2015 yılında Diyarbakır ve Trabzon şubelerini de katarak toplamda 8 şube olarak hizmet ağını genişletti.

Hizmetler

1. Gayrimenkul Değerleme

2. Teminat Değerleme

3. Makine - Ekipman, Gemi ve Diğer Maddi Duran Varlık Değerlemesi

4. En Verimli ve En İyi Kullanım Analizi

5. Fizibilite Analizi

6. Pazar Araştırması ve Sektör Analizi

7. İhale Danışmanlığı ve Süreç Yönetimi

8. Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı

9. İnşaat İlerleme ve Yatırım İzleme Danışmanlığı

10. Konsept Geliştirme Danışmanlığı

11. Değerleme Raporunun Gözden Geçirilmesi

12. Yeşil Değerleme

TSKB Gayrimenkul Değerleme web sitesi için tıklayınız.

TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

2006 yılında kurulan TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (TSKB GYO), kârlı bir gayrimenkul portföyü oluşturmayı ve geliştirmeyi amaç edinmiş bir gayrimenkul yatırım şirketidir. Türkiye’nin ilk özel sermayeli kalkınma ve yatırım bankası olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.’nin (TSKB) bir iştiraki olan TSKB GYO, Bankanın 65 yıllık kurumsal birikim ve deneyiminden güç alıyor.

TSKB GYO, bir sermaye piyasası kurumu olarak, gayrimenkullere, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapıyor, belirli projeleri gerçekleştirmek üzere adi ortaklık kuruyor ve SPK’nın ilgili tebliğinin izin verdiği diğer faaliyetlerde bulunuyor.

Temel değerleri tutarlılık, şeffaflık, kalite, sosyal sorumluluk, müşteri odaklılık ve ekip çalışması olan TSKB GYO’nun yatırım stratejisi, proje geliştirme yoluyla büyüme, sürdürülebilirlik ve risk yönetimi üzerine kuruludur.

Şirket, bir projeyi fikir aşamasından ele alıp geliştirmeyi, süreç içinde gerekli tüm çalışmaları organize etmeyi ve ticari açıdan yeterli verimi sağlayacak biçimde sonuçlandırarak hayata geçirmeyi amaçlayan proje geliştirme yoluyla büyümeyi öngören bir yatırım stratejisi izliyor. Projelerin sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlayan bu yaklaşımın bir diğer önemli parçası iyi bir planlama yaparak etkin risk analizleri gerçekleştiriyor. Bu nedenle TSKB GYO, projenin inşasına başlamadan önce titiz bir planlama süreci yürütüyor ve ortaya çıkabilecek riskleri en aza indirecek önlemler alıyor.

TSKB GYO ve sermaye piyasaları

TSKB GYO, Türkiye’de sermaye piyasası mevzuatına tabi bir yatırım şirketidir. Gayrimenkul yatırımlarının likit ve sağlam bir yatırım alternatifi olarak sermaye piyasalarında yer edinmesine katkı sağlamak TSKB GYO’nun hedefleri arasında yer alıyor. Yasal mevzuat uyarınca, gayrimenkul portföyünü oluşturması ve diğer gereklilikleri yerine getirmesiyle birlikte halka arz sürecini tamamlamasını takiben “TSGYO” işlem sembolü ile 2010 yılı Nisan ayından itibaren Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı’nda işlem görüyor.

TSKB GYO websitesi için tıklayınız.

ESCARUS - TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı A.Ş

Bir TSKB iştiraki olarak Yatırım Finansman tarafından %96 iştirak oranı ile 24 Mart 2011 tarihinde kurulan ESCARUS - TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı A.Ş deneyimli ve profesyonel kadrosuyla sürdürülebilirlik çözümleri geliştirerek, danışmanlık hizmetleri sunmayı ve dünyada kabul görmüş sürdürülebilirlik yaklaşımlarını Türk iş dünyasına entegre etmeyi amaçlıyor.

Escarus, TSKB’nin uzun yıllara dayanan çevre ve sürdürülebilirlik yaklaşımına dayandırdığı hizmetlerini

 • Sürdürülebilirlik Yönetimi
 • Çevresel ve Sosyal Değerlendirme
 • Teknik Danışmanlık
 • İklim Değişikliği Yönetimi
 • Karbon Danışmanlığı
 • Çevresel ve Sosyal Risk Yönetimi
 • Finansal Kurumsal için Yatırım İzleme
 • Yenilenebilir Enerji Danışmanlığı

başlıkları altında topluyor. Escarus konusunda uzman danışmanlar ve firmalar ile kurduğu ortaklıklar sayesinde müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunmayı kendine hedef olarak seçiyor.

ESCARUS, küresel prensiplere dayanan kurumsal proje yönetimi anlayışıyla sürdürülebilirlik konusunda Türkiye’nin önde gelen referans merkezi olma hedefine emin adımlarla ilerliyor.

ESCARUS - TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı A.Ş web sitesi için tıklayınız.

cevreciyiz.com , Türkiye’nin sürdürülebilir bankası TSKB tarafından desteklenmektedir.