search

TSKB Desteği İle ‘’Yarının Kadın Yıldızları’’ Dünyaya Açılıyor

14 Mayıs 2019
- 3 dk Okuma

TSKB işbirliğiyle İKSV-İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirilen “Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’nun” ikinci yılında fondan faydalanmaya hak kazanan 14 üstün yetenekli genç kadın müzisyen belirlendi. Tüm sektörlerde kadın istihdamının artırılması için sorumluluk aldıklarına dikkat çeken TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımda fırsat eşitliğine sahip olmasının toplumsal ilerlemenin ön koşulu olduğuna inanıyoruz. Destek sağladığımız firmalarda kadın çalışan oranları gözle görünür oranda artarken, bu alandaki katkımızı sosyal sorumluluk projelerimiz kanalıyla da çoğaltıyoruz. Bu bakış açısı ile İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirdiğimiz “Yarının Kadın Yıldızları” Eğitim Destek Fonuyla genç kadın müzisyenlerimize, ülkemizi ulusal ve uluslararası kültür-sanat alanında temsil etmeleri için destek oluyoruz’’ dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) işbirliğiyle, İKSV-İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirilen “Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’nun” ikinci yılında 14 üstün yetenekli genç kadın müzisyenin, çalgı, şan ve şeflik branşlarında uluslararası arenadaki kariyerlerinin ilerlemesine destek verilecek. Ayrıca, seçilen müzisyenler, 25 Haziran Salı günü Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da, kemanın duayeni Ayla Erduran’ın da kanaat önderi ve konuk sanatçı olarak sahneye çıkacağı Yarının Kadın Yıldızları konserinde dinleyicilerle buluşacak.

1990 yılından bu yana İstanbul Müzik Festivali'ni destekleyen TSKB, bu desteğini son iki yıldır kadının sosyal ve kültürel alanda güçlenmesi temasıyla gerçekleştiriyor. TSKB’nin, ‘’Eğitim Destek Fonu Sponsoru’’ olarak yer aldığı projede, konser bilet satışlarından elde edilen gelir de fona aktarılıyor. Projeyle genç kadın müzisyenlere uluslararası arenada yeni ufuklar açılması hedefleniyor.

“Tüm sektörlerde kadın istihdamının artırılması için de sorumluluk alıyoruz”

Banka olarak ülkemizin kalkınma hedeflerini sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık temelinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla desteklediklerini dile getiren TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımda fırsat eşitliğine sahip olmasının toplumsal ilerlemenin ön koşulu olduğuna inanıyoruz. Her kademede %50’nin üstünde kadın çalışan oranına sahip bir banka olarak işbirliği içinde olduğumuz tüm sektörlerde kadın istihdamının artırılması için sorumluluk alıyoruz” dedi.

“Üretime katılan her kadın çevresini de olumlu anlamda dönüştürüyor”

TSKB’nin kadın istihdamı konusundaki çalışmaları hakkında bilgi veren İnce şöyle devam etti: “TSKB olarak özel sektöre sunduğumuz fırsat eşitliği temalı finansal desteklerimiz ve danışmanlık hizmetlerimizle kadın dostu ekonomiyi destekliyoruz. Destek sağladığımız firmalarda kadın çalışan oranları gözle görünür oranda artarken kendi kadın dostu şirket karnemizi de yüksek tutuyoruz. Bu alandaki katkımızı sosyal sorumluluk projelerimiz kanalıyla çoğaltarak daha fazla kadının hayatını değiştirmek istiyoruz. Çünkü üretime katılan her kadın çevresini de olumlu anlamda dönüştürüyor. Bu kapsamda, TEV (Türk Eğitim Vakfı) ile birlikte hayata geçirdiğimiz Eğitimden Üretime Burs Fonu ile üniversiteli kız öğrencilerin daha iyi bir eğitim alarak iş hayatına adım atmalarına katkı sunuyoruz. Yine bu bakış açısı ile İstanbul Müzik Festivali kapsamında hayata geçirdiğimiz “Yarının Kadın Yıldızları” Eğitim Destek Fonuyla genç kadın müzisyenlerimize, ülkemizi ulusal ve uluslararası kültür-sanat alanında temsil etmeleri için destek oluyoruz.’’

“Yarının Kadın Yıldızları ülkemizin birer sanat elçisi oluyor”

“Yarının Kadın Yıldızları” Eğitim Destek Fonuyla, genç yeteneklerimizin ülkemizin birer sanat elçisi haline gelmelerine destek olduklarını belirten İnce sözlerine şöyle devam etti: ‘TSKB olarak projenin ikinci yılında da genç kadın müzisyenlerimizin maddi manevi büyük emek isteyen eğitim yolculuklarında yanlarında oluyoruz. Gençlerimiz katıldıkları önemli yarışmalarda birincilikler ve büyük başarılar elde ediyorlar. Dünyanın önemli salonlarında konserler veriyorlar. Desteklerimizin yerini bulduğunu görmek, genç müzisyenlerimizin uluslararası platformda tanınırlığına katkıda bulunmak bizi ayrıca mutlu ediyor .‘’

Eğitim Destek Fonu, tüm sanatseverlerin desteğine açık

TSKB’nin, ‘’Eğitim Destek Fonu Sponsoru’’ olarak yer aldığı ‘’Yarının Kadın Yıldızları’’nın ikinci yılında da yurt içi ve dışından çok sayıda başvuru gerçekleşti. İKSV Genel Müdür Yardımcısı ve müzikolog Yeşim Gürer Oymak başkanlığında, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyanist ikili Ufuk & Bahar Dördüncü, klarnet sanatçısı Ayşegül Kirmanoğlu ve besteci Özkan Manav’dan oluşan seçici kurul ise başvuruları değerlendirdi.

Geçtiğimiz sene de 14 genç kadın müzisyenin destek aldığı “Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu”ndan bu yıl da yine 14 müzisyen faydalanacak. Jüri değerlendirmeleri sonucunda belirlenen müzisyenler şöyle sıralandı;

 • Berfin Saysel, arp
 • Deniz Şensoy, keman
 • Duru Önhon, keman
 • Ece Özer, fagot
 • Elif Ece Cansever, keman
 • Esengül Yıldız, keman
 • Hacer Cansu Yüksel, klarnet
 • İdil Pulat, viyolonsel
 • İdil Sezer, viyola
 • Müge Sak, keman
 • Nilüfer Sude Güçlü, keman
 • Pelinnur Işıkçı, piyano
 • Sevgi Varol, fagot
 • Sinem Karasu, viyolonsel

“Konsere Doğru Etkinlikleri” kapsamında ise, 25 Haziran Salı günü, gazeteci-yazar Murat Yetkin moderatörlüğünde, milli paralimpik atlet Öznur Alamur ve Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Gözde Durmuş’un kişisel başarı hikâyelerini anlatacakları bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Projenin destekçileri arasında yer almak ve umut dolu bu konserin unutulmaz anlarına tanıklık etmek isteyenler için konser bilet fiyatları, 500 TL (platin destek), 250 TL (altın destek), 150 TL, 75 TL ve 35 TL (öğrenci) olarak belirlenmiş durumda. Biletler, Biletix satış kanalları ve İKSV ana gişeden (Pazar günü hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında, hizmet bedeli olmadan) satın alınabilir.