search

Ekonomisi kalkındıkça daha fazla enerjiye ihtiyaç duyan ve yeterli rezerve sahip olmadığı için enerji ithalatına yüksek montanlı döviz ödemeleri yapan ülkemizin geleceği açısından yenilenebilir enerji özel önem taşımaktadır.

2002 yılından bu yana TSKB, orta ve uzun vadeli kaynakları aracılığıyla Türkiye'de hidroelektrik, güneş, rüzgar, biyokütle/biyogaz ve jeotermal enerji santralleri gibi çeşitli yenilenebilir enerji projelerine finansman desteği sağlamaktadır. Banka, şu ana kadar 421 yenilenebilir enerji projesinin finansmanında yer alarak, toplam 8.862 MW kurulu güce ulaşmıştır.

TSKB’nin kaynak aktardığı enerji projeleri, Türkiye’nin toplam kurulu yenilenebilir enerji gücünün %15’ini temsil etmektedir.

2023 yıl sonu itibarıyla finansman sağladığımız yenilenebilir enerji projelerinin adet bazında %98'i ve kurulu güç bazında %95'i üretime başladı.

Jeotermal Geliştirme Projesi – Ek Finansmanı Kredisi kapsamında finanse edilecek jeotermal projelerinde uygulanacak çevresel ve sosyal çerçeve dokümanlarına ulaşmak için tıklayınız.