search

TSKB’nin Aktif Büyüklüğü 31,4 Milyar TL’ye Ulaştı

30 Nisan 2018
- 3 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2018 yılının ilk üç ayına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 31,4 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın 2018 yılının ilk çeyreğinde gösterdiği güçlü finansal performansa dikkat çeken TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Ülkemizin geleceğine inanıyor, ekonomimiz için değer yaratan sektörleri ve yatırımları desteklemeye devam ediyoruz” dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 2018 yılının ilk üç ayına ilişkin dönemde toplam aktif büyüklüğünü yüzde 8,2 artırarak 31,4 milyar TL’ye ulaştırdı. Bankanın nakdi kredileri ise aynı dönemde yüzde 7,3 büyüme kaydederek 23,9 milyar TL oldu.

TSKB, 2018 yılının ilk üç ayına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, TSKB’nin net dönem kârı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9 oranında artış göstererek 159 milyon TL olarak gerçekleşti. TSKB, ilk üç ayda, özkaynaklarını yüzde 1,4 artışla 3,7 milyar TL’ye taşırken, yıllık bazda yüzde 17,4 özkaynak getiri oranı ve yüzde 2,1 aktif getiri oranı elde etti.

TSKB’nin Eurobond ihracına üç katı talep

Geçen yıl Türkiye ekonomisinde gözlemlenen canlanmanın ulusal ve global risklerin yol açtığı kırılganlıklara rağmen 2018 yılında da olumlu seyrini sürdürdüğüne işaret eden TSKB Genel Müdürü Suat İnce, bankacılık sektörünün de bu olumlu iklimden etkilenerek, devam eden kamu teşviklerinin de katkısıyla güçlü büyümesini bu yıl da sürdürmesinin beklendiğini söyledi.

2018’in TSKB açısından da oldukça verimli başladığını belirten İnce, “Ocak ayında uluslararası piyasalarda gerçekleştirdiğimiz ve bankacılık sektörünün 2018 yılındaki ilk ihracı olan 350 milyon ABD Doları tutarındaki beş yıl vadeli ve sabit faizli Eurobond’umuz, yatırımcılar nezdinde üç katın üzerinde taleple karşılandı. Bu talep, ülkemiz ekonomisine, bankacılık sektörüne ve TSKB’nin güçlü yapısına duyulan güvenin bir göstergesi niteliğindedir” dedi.

“Ülkemizin geleceğine inanıyor, ekonomi için değer yaratan sektörleri ve yatırımları desteklemeye devam ediyoruz”

Kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınma hedefiyle çalışan bir banka olarak Türkiye’nin geleceğine inandıklarını ve ekonomi için değer yaratan sektörleri ve yatırımları desteklemeye devam ettiklerini belirten İnce, şöyle devam etti: “İlk üç aylık dönemde yeni kredi kullandırımlarımızda lojistik, enerji üretimi, enerji ve kaynak verimliliği projelerine ağırlık verdik. Kadın istihdamı ile iş sağlığı ve güvenliği gibi sosyal kalkınmaya dönük yatırımlara da finansman sağlamaya devam ediyoruz. Diğer yandan sanayideki dönüşüme paralel olarak Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarına da odaklanıyor, bu alandaki desteğimizi artırmaya dönük çalışmalar yapıyoruz.”