search

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. bilgi birikiminin temelini TSKB’nin yarım asrı aşkın bir sürede elde ettiği gayrimenkul, makine ve ekipman parkı ekspertizi uzmanlığından alarak 2002 yılında gayrimenkul değerleme hizmeti vermek amacıyla kuruldu.

Değerleme, danışmanlık, proje geliştirme ve fizibilite, en iyi ve en yüksek kullanım etüdü, piyasa araştırmaları ve pazar araştırma raporları, yatırım inceleme-kontrol, makine-ekipman ekspertizi, portföy değerleme ve portföy risk analizi gibi konularda uluslararası standartlarda (IVSC) bağımsız ve tarafsız hizmet veren TSKB Gayrimenkul Değerleme, çalışmalarını gizlilik esasına uygun gerçekleştiriyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme, güncel olarak takip ettiği sektörel veriler ve gelişmeler ışığında hazırladığı raporlar ile yatırım kararlarında yol gösterici bir misyon edinmiştir. Pazar araştırma hizmetleri ile gayrimenkul yatırımlarında, yatırımcıların doğru ve sağlıklı adımlar atmasına da destek vermeyi sürdürür.

Değerleme sektöründe köklü birikimin ve uzmanlığın temsilcisi olan TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. tüm Türkiye’ye yayılan güçlü organizasyon yapısı ve lisanslı değerleme uzmanlarıyla projelerin başlangıç aşamasından itibaren her aşamasında danışmanlık hizmeti sunuyor. Değer tespit hizmetleri kapsamında arsalardan iş merkezlerine, fabrikalardan alışveriş merkezlerine, otellerden lojistik tesislerine ve limanlara kadar geniş bir alanda piyasa değeri tespiti TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından yetkilendirilmiş lisanslı değerleme uzmanları tarafından yapılıyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme, güçlü ve profesyonel kadrosuyla kurulduğu günden bugüne; şahıslara, yerli ve yabancı şirketlere, holdinglere, kamu kuruluşlarına, yerli ve yabancı bankalara, gayrimenkul yatırım ortaklıklarına, gayrimenkul geliştirme firmalarına, hukuk bürolarına, finansal kiralama şirketlerine, sigorta ve reasürans şirketlerine, belediyelere, bağımsız denetim şirketlerine, aracı kurumlara, vakıflara ve SPK mevzuatına tabi olan şirketlere uluslararası standartlarda kabul gören bağımsız ve tarafsız raporlama hizmeti sunuyor.

2003 yılı Şubat ayında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından değerleme şirketleri listesine alınan TSKB Gayrimenkul Değerleme, aynı zamanda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 17.12.2009 tarih ve 3469 sayılı kararı ile “Gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmeti verme yetkisi alan ilk şirketlerden biridir. SPK, BDDK lisanslarından sonra İngiliz Kraliyet Ailesi Tescil ve Lisans Kurumu tarafından verilen ve uluslararası hizmet güvencesi sunan RICS lisansını alarak, Türkiye’nin üç lisansla hizmet veren önde gelen şirketlerinden biri olmuştur.

2012 yılıyla birlikte Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ‘yeşil bina’ yatırımları için değerleme ve danışmanlık hizmeti vermeye başlayan TSKB Gayrimenkul Değerleme, kadrosunda yeşil binalar konusunda bilgili ve yeşil bina değerlendirmesinde yetkinliği olan, LEED Green Associate sertifikalı çalışanlara da sahiptir. Bu konudaki uzman kadrosu ile sürdürülebilirlik konusundaki en önemli farkındalıklardan biri olan “Yeşil Bina” değerlemesi ve En İyi ve En Yüksek Kullanımda “Yeşil Değer” Analizi hizmetlerini sunuyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin bünyesinde ayrıca, Amerika menşeili Appraisal Institute tarafından yetkilendirilmiş değerleme uzmanları da yer alıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme, dünyada değerleme konusunda öncü ve entelektüel birikime sahip kurumlarla işbirliği içinde olmayı çok önemsiyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin Cinsiyet Eşitliğini güden politikaları içselleştirmesi nedeniyle de biri Kagider ve diğeri Escarus olmak üzere Fırsat Eşitliği uygulamaları ile ilgili olarak aldığı 2 ayrı sertifikası bulunuyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme, 2014 yılı içerisinde İstanbul merkez olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya olarak toplam 6 ilde yer alan şubelerine, 2015 yılında Diyarbakır ve Trabzon şubelerini, son olarak 2020 yılında Malatya şubesini de katarak toplamda 9 şube ile Tüm Türkiye’deki coğrafi erişilebilirliğini geliştirmiştir.

Hizmetler

1. Gayrimenkul Değerleme

2. Teminat Değerleme

3. Makine - Ekipman, Gemi ve Diğer Maddi Duran Varlık Değerlemesi

4. En Verimli ve En İyi Kullanım Analizi

5. Fizibilite Analizi

6. Pazar Araştırması ve Sektör Analizi

7. İhale Danışmanlığı ve Süreç Yönetimi

8. Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı

9. İnşaat İlerleme ve Yatırım İzleme Danışmanlığı

10. Konsept Geliştirme Danışmanlığı

11. Değerleme Raporunun Gözden Geçirilmesi

12. Yeşil Değerleme