search

TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

2006 yılında kurulan TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (TSKB GYO), kârlı bir gayrimenkul portföyü oluşturmayı ve geliştirmeyi amaç edinmiş bir gayrimenkul yatırım şirketidir. Türkiye’nin ilk özel sermayeli kalkınma ve yatırım bankası olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.’nin (TSKB) bir iştiraki olan TSKB GYO, bankanın 70 yıllık kurumsal birikim ve deneyiminden güç alıyor.

TSKB GYO, bir sermaye piyasası kurumu olarak, gayrimenkullere, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapıyor, belirli projeleri gerçekleştirmek üzere adi ortaklık kuruyor ve SPK’nın ilgili tebliğinin izin verdiği diğer faaliyetlerde bulunuyor.

Temel değerleri tutarlılık, şeffaflık, kalite, sosyal sorumluluk, müşteri odaklılık ve ekip çalışması olan TSKB GYO’nun yatırım stratejisi; proje geliştirme yoluyla büyüme, sürdürülebilirlik ve risk yönetimi üzerine kuruludur.

Şirket, bir projeyi fikir aşamasından ele alıp geliştirmeyi, süreç içinde gerekli tüm çalışmaları organize etmeyi, ticari açıdan yeterli verimi sağlayacak biçimde sonuçlandırarak hayata geçirmeyi ve amaçlayan proje geliştirme yoluyla büyümeyi öngören bir yatırım stratejisi izliyor. Projelerin sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlayan bu yaklaşımın bir diğer önemli parçası olan planlama sistemi ile etkin risk analizleri gerçekleştiriyor. Bu nedenle TSKB GYO, projenin inşasına başlamadan önce titiz bir planlama süreci yürütüyor ve ortaya çıkabilecek riskleri en aza indirecek önlemler alıyor.

TSKB GYO ve Sermaye Piyasaları

TSKB GYO, Türkiye’de sermaye piyasası mevzuatına tabi bir yatırım şirketidir. Gayrimenkul yatırımlarının likit ve sağlam bir yatırım alternatifi olarak sermaye piyasalarında yer edinmesine katkı sağlamak TSKB GYO’nun hedefleri arasında yer alıyor. Yasal mevzuat uyarınca, gayrimenkul portföyünü oluşturması ve diğer gereklilikleri yerine getirmesiyle birlikte halka arz sürecini tamamlamasını takiben “TSGYO” işlem sembolü ile 2010 yılı Nisan ayından itibaren Borsa İstanbul’da işlem görüyor.