search

İklim Krizi Ekseninde Göç Hareketleri

.

Küresel göç hareketliliği tarihi seviyelere yükseliyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (UN-IOM), istatistiklerine göre 2019 yılında 272 milyon kişi doğduğu ülkeden başka ülkeye göç etti. Bu dünya nüfusunun yaklaşık %3,5’i demek. Göç eden kişilerin %74’ü 20-64 yaş aralığında yer alırken, yaklaşık yarısı Avrupa ve Kuzey Amerika’ya yerleşiyor.

Kariyer, eğitim, daha iyi hayat şartlarında yaşam gibi pek çok sebebe bağlı olarak yaşadığı yerden kendi isteğiyle göç eden kişilerin yanında sayısı hiç de azımsanmayacak bir kesim iklim krizinin yarattığı felaketler nedeniyle yaşadıkları yerden kendi isteği dışında göç etmek zorunda kalıyor. Ülkesinde Yerinden Edilmeyi İzleme Merkezi (IDMC) tarafından açıklanan verilere göre 2019 yılı boyunca gerçekleşen yaklaşık 1.900 felaket sonucu 24,9 milyon insan yaşadığı bölgeyi terk etti. Bu 2012 yılından bu yana kayda geçen en yüksek rakam. Doğa felaketlerine bağlı göç hareketlerinde ilk sırayı 5 milyon 18 bin kişi ile Hindistan alırken, bunu Filipinler 4 milyon 94 bin ve Bangladeş 4 milyon 86 bin ile takip ediyor. Bu kişilerin çoğunluğu tropik fırtınalar ve muson yağmurları nedeniyle göç ediyor.

İklim krizinin önüne geçilmediği durumda yukarıda bahsedilen tablonun çok daha vahim bir hal alması söz konusu. Dünya Bankası’nın çalışmasına göre(1) 2050 yılına kadar Sahraaltı Afrika, Güney Asya ve Güney Amerika bölgelerinden yaklaşık 143 milyon kişi iklim değişikliğinin yarattığı olumsuz etkiler sebebiyle göç etmek zorunda kalacak. Bu kişilerin 3’te 1’inin sel, orman yangını ve şiddetli fırtına gibi hava olaylarından, geri kalan 3’te 2’sinin ise kuraklaşma, yükselen deniz seviyesinde yükselme, hava kirliliği gibi iklim krizi kaynaklı etkilerden dolayı yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalması bekleniyor.(2)

Toplu göç ve iklim krizi birbiriyle bağlantılı olan problemler. Bu nedenle, insan topluluklarının yaşadıkları bölgeleri istekleri dışında terk etmelerini engellemek ve felaketlerde olası ölümlerin önüne geçebilmek için iklim kriziyle mücadele şart!


(1)World Bank (2018), Groundswell: Preparing for Internal Climate Migration. https://openknowledge.worldbank.org/handle/10986/29461

(2)https://www.brookings.edu/research/the-climate-crisis-migration-and-refugees/