search

TSKB’nin aktif büyüklüğü 20,9 milyar TL’ye ulaştı

28 Nisan 2016
- 4 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2016 yılının ilk üç ayına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. Banka’nın konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 20,9 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde nakdi ve gayrinakdi kredileri ile TSKB’nin Türkiye ekonomisine sağladığı destek 15,5 milyar TL’ye ulaştı.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), 2016 yılının ilk üç aylık döneminde toplam aktif büyüklüğünü, yıllık bazda yüzde 21 artırarak, 20,9 milyar TL’ye ulaştırdı. Bankanın nakdi kredileri ise yıllık bazda yüzde 15’lik büyüme kaydederek 13,8 milyar TL oldu. TSKB’nin net dönem kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40,5 oranında artış göstererek 132,3 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, özkaynaklarını 2,6 milyar TL’ye taşıyan Banka, güçlü sermaye yapısını korurken yıllık bazda yüzde 20,8 özkaynak getiri oranı ve yüzde 2,5 aktif getiri oranı elde etti.

TSKB Genel Müdürü Suat İnce: “TSKB olarak 2016 yılına hedeflerimiz doğrultusunda başarılı bir başlangıç yaptık”

TSKB Genel Müdürü Suat İnce, TSKB’nin ilk üç aylık verileriyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmelerde “TSKB olarak 2016 yılına hedeflerimiz doğrultusunda başarılı bir başlangıç yaptık” dedi. Suat İnce, şöyle devam etti: “Kurumsal kredilerde toparlanmanın hissedilmeye başladığı ilk üç aylık dönemde uzun vadeli plasmanlarla Türkiye ekonomisine sağladığımız destek nakdi ve gayrinakdi kredi olarak 15,5 milyar TL’ye ulaştı. Sağlıklı büyümemizi sürdürürken aktif kalitemizi koruduğumuz 2016’nın ilk çeyreğinde, binde 4 olan takipteki alacaklar oranımız da değişmedi.”

“Finansal başarılarımızı kalkınmayı destekleyici kaynaklar ve yeni girişimler ile pekiştiriyoruz.”

Suat İnce, Banka olarak finansal başarılarını kalkınmayı destekleyici kaynaklar ve yeni girişimler ile pekiştirdiklerinin altını çizerek; “Yılın ilk üç aylık döneminde özellikle KOBİ’lere kalkınma finansmanı kurumlarından kaynak sağlarken, aynı zamanda kalkınmayı destekleyecek yeni girişimleri artırmak için de çalışmalar gerçekleştirdik. Bu kapsamda, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde Avrupa Yatırım Bankası’ndan (EIB) 100 milyon Euro tutarında kaynak temin ettik. Öte yandan, aynı dönemde KOBİ’lerin inovatif yatırımlarını desteklemek amacıyla Avrupa Yatırım Fonu ile ‘InnovFin Kobi Garanti Anlaşması’na imza attık. Sağladığımız uzun vadeli yatırım kredilerinin yanı sıra bu tür girişimlerle de, istihdam yaratma ve rekabet avantajı sağlama konularında şirketlere vereceğimiz desteği büyüterek sürdüreceğiz” diye konuştu.