search

TSKB’nin aktif büyüklüğü 21,8 milyar TL’ye ulaştı

29 Temmuz 2016
- 3 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2016 yılının ilk altı ayına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. Banka’nın konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 21,8 milyar TL’ye ulaşırken, aynı dönemde nakdi ve gayrinakdi kredileriyle TSKB’nin Türkiye ekonomisine sağladığı destek 1 milyar ABD Doları’nı geçti. Yılın ilk altı ayında uluslararası piyasalardan 851 milyon ABD Doları tutarında kaynak temin ettiklerini belirten TSKB Genel Müdürü Suat İnce, gündeme ilişkin olarak “Demokrasimizi, milletimizi, birlik ve bütünlüğümüzü hedef alan kanun dışı müdahale girişimi karşısında, tüm ülke tek yürek olup birleşerek demokrasiyi savunmuş ve bu zorlu sınavdan güçlenerek çıkmıştır. Devletimize ve milletimize geçmiş olsun. Ülkemizin geleceğine, potansiyeline ve makroekonomik temelleri sağlam olan ekonomimize duyduğumuz inanç, bu elim olay sonrasında toplumumuzda oluşan birlik sayesinde daha da pekişmiştir. 2023 hedeflerine ulaşmak ve geleceğe emin adımlarla ilerlemek için, ekonomimizin güçlü bir şekilde yoluna devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda en önemli sorumluluklardan birinin finans sektörüne ait olduğunun farkındayız. Kalkınma ve yatırım bankacılığının daha da önem kazandığı günümüzde, TSKB olarak 1950 yılından bu yana yaptığımız gibi üretenlerin yanında olmaya, reel sektör için çözümler geliştirmeye ve ülkemize değer katacak yatırımlara destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), 2016 yılının ilk altı aylık döneminde toplam aktif büyüklüğünü yüzde 5,1 artırarak 21,8 milyar TL’ye ulaştırdı. Banka’nın nakdi kredileri ise aynı dönemde yüzde 4,2’lik büyüme kaydederek 14,2 milyar TL oldu. TSKB’nin net dönem kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında artış göstererek 249,2 milyon TL olarak gerçekleşti. İlk altı ayda, öz kaynaklarını yüzde 11,8’lik artışla 2,8 milyar TL’ye taşıyan Banka, yıllık bazda yüzde 18,9 öz kaynak getiri oranı ve yüzde 2,3 aktif getiri oranı elde etti.

TSKB Genel Müdürü Suat İnce: “Kalkınma ve yatırım bankacılığının daha da önem kazandığı günümüzde, TSKB olarak 1950 yılından bu yana yaptığımız gibi üretenlerin yanında olmaya, reel sektör için çözümler geliştirmeye ve ülkemize değer katacak yatırımlara destek vermeye devam edeceğiz”

TSKB’nin yarıyıl finansal sonuçlarının değerlendirmesini yapan TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Demokrasimizi, milletimizi, birlik ve bütünlüğümüzü hedef alan kanun dışı müdahale girişimi karşısında tüm ülke tek yürek olup birleşerek demokrasiyi savunmuş ve bu zorlu sınavdan güçlenerek çıkmıştır. Devletimize ve milletimize geçmiş olsun. Ülkemizin geleceğine, potansiyeline ve makroekonomik temelleri sağlam olan ekonomimize duyduğumuz inanç, bu elim olay sonrasında toplumumuzda oluşan birlik sayesinde daha da pekişmiştir. 2023 hedeflerine ulaşmak ve geleceğe emin adımlarla ilerlemek için, ekonomimizin güçlü bir şekilde yoluna devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda en önemli sorumluluklardan birinin finans sektörüne ait olduğunun farkındayız. Kalkınma ve yatırım bankacılığının daha da önem kazandığı günümüzde, TSKB olarak 1950 yılından bu yana yaptığımız gibi üretenlerin yanında olmaya, reel sektör için çözümler geliştirmeye ve ülkemize değer katacak yatırımlara destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

2016’nın ilk yarısında bir yandan istikrarlı bir büyüme kaydettiklerini, diğer yandan kaynak çeşitlendirdiklerini belirten Suat İnce, “Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin ilk “Yeşil Tahvil” ihracını gerçekleştirdik. 300 milyon dolarlık Yeşil Tahvil ihracımız için uluslararası piyasalarda planlanan tutarın yaklaşık 13 katı talep gelmesi bankamıza duyulan güvenin somut göstergesi niteliğindeydi” dedi. Suat İnce, Yeşil Tahvil ihracını takiben, 10 farklı ülkeden 16 bankanın katılımıyla 274 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisini yüzde 100’ün üzerinde bir yenileme oranıyla tamamladıklarını kaydetti. Aynı dönemde uluslararası piyasalardan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) finansmanı için de kaynak sağladıklarını hatırlatan Suat İnce, “Avrupa Yatırım Bankası'ndan (AYB) 100 milyon euro kredi temin ettik. Diğer bir anlaşma ise Alman Kalkınma Bankası (KfW) ile oldu. Bu anlaşmayla, Türkiye genelinde yenilenebilir enerji, kaynak ve enerji verimliliğiyle çevre yatırımlarının finansmanında kullanılmak üzere 150 milyon euro tutarında ‘İklim Değişikliği ile Mücadele Kredisi’ temin ettik. 2016 yılının ilk altı aylık döneminde uluslararası piyasalardan sağladığımız 851 milyon ABD Doları tutarında kaynak ile ülkemizin kalkınmasına yönelik yatırımlara nitelikli finansal destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Suat İnce: “Yenilenebilir enerji, çevre, kaynak ve enerji verimliliği alanlarındaki sürdürülebilir yatırım projeleri yılın ikinci yarısında da odağımızda olmaya devam edecek”

Sürdürülebilirliği, TSKB’nin kalkınma ve yatırım bankacılığının temel misyonu olarak gördüklerini ifade eden Suat İnce şöyle konuştu: “Türkiye enerji ihtiyacının önemli kısmını ithal ederek karşılıyor. Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına ve enerji verimliliğine yönelik yatırımlar, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve cari açığın daraltılması açısından büyük önem taşıyor. TSKB olarak bu alanı özellikle önemsiyoruz. Bu kapsamda, yenilenebilir enerji, kaynak ve enerji verimliliği gibi alanlardaki sürdürülebilir yatırım projelerinin toplam kredi portföyümüz içerisindeki ağırlığı yılın ilk yarısında yüzde 50'yi aşmış durumda. Özel sektör projelerine aktardığımız bu kaynaklarla, Türkiye'nin yıllık karbondioksit salımının 8,3 milyon ton azalmasına katkı sağlıyoruz. Yenilenebilir enerji, çevre, kaynak ve enerji verimliliği alanlarındaki sürdürülebilir yatırım projeleri yılın ikinci yarısında da odağımızda olmaya devam edecek.”