search

TSKB’nin Aktif Büyüklüğü 25,8 Milyar TL'ye Ulaştı

27 Temmuz 2017
- 4 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2017 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin rakamlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, Banka’nın toplam aktif büyüklüğü 25,8 milyar TL’ye ulaştı. Banka olarak 2017 yılının ilk yarısında güçlü finansal performanslarını sürdürürken Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlamaya devam ettiklerini belirten TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Yılın ilk yarısı hem ülkemiz hem de TSKB açısından olumlu gelişmelere sahne oldu. Altı aylık bu dönemde, 300 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredimizi başarılı bir yenileme oranıyla gerçekleştirdik. Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil ihracımız da uluslararası piyasalarda dört kat talep gördü. Bankamızın uluslararası kaynaklar konusundaki bu performansının, Türkiye ekonomisine ve TSKB’ye duyulan güveni ifade ettiğine inanıyoruz. Ülkemizin geleceğine inanıyor ve güvenle bakıyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), 2017 yılının ilk yarısında toplam aktif büyüklüğünü yüzde 7,5 artırarak 25.794 milyon TL’ye ulaştırdı. Bankanın nakdi kredileri ise aynı dönemde yüzde 13 büyüme kaydederek 19.586 milyon TL oldu. TSKB’nin net dönem kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında artış göstererek 291,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

TSKB, ilk altı ayda, özkaynaklarını yüzde 8,6 artışla 3.182 milyon TL’ye taşırken, yıllık bazda yüzde 19,1 özkaynak getiri oranı ve yüzde 2,3 aktif getiri oranına imza attı.

TSKB Genel Müdürü Suat İnce: “Ülkemizin geleceğine inanıyor ve güvenle bakıyoruz”

Banka olarak 2017 yılının ilk yarısında güçlü finansal performanslarını sürdürürken öncü uygulamalara imza attıklarını belirten TSKB Genel Müdürü Suat İnce, şöyle konuştu: “Yılın ilk yarısı hem ülkemiz hem de TSKB açısından olumlu gelişmelere sahne oldu. Güçlü mali yapımız ve sürdürülebilir bankacılık anlayışımızla buluşan 67 yıllık deneyimle, ulusal alanda olduğu kadar uluslararası alanda da bankamıza duyulan güveni teyit eden işlere imza attık. Bu yılki 300 milyon ABD Doları tutarındaki sendikasyon kredimizi %108 gibi başarılı bir yenileme oranıyla gerçekleştirdik. Sendikasyon kredisiyle, öncelikli olarak özel sektör firmalarına dış ticaret finansmanı konusunda çözümler sunmayı planlıyoruz. Yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiğimiz Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil ihracı da uluslararası piyasalarda dört kat talep gördü. Bankamızın uluslararası kaynaklar konusundaki bu performansının, Türkiye ekonomisine ve TSKB’ye duyulan güveni ifade ettiğine inanıyoruz. Ülkemizin geleceğine inanıyor ve güvenle bakıyoruz.”

Yılın ilk altı ayındaki kredilendirme faaliyetleri hakkında da bilgi veren Suat İnce sözlerine şöyle devam etti: “Bu dönemde ülkemizin nitelikli kalkınmasına destek vermeye hız kesmeden devam ettik. İlk altı aylık dönem içerisinde imzaladığımız kredi sözleşme tutarı 1,6 milyar ABD Doları’na ulaşırken, nakdi plasman tutarımız 1 milyar ABD Doları’na yaklaştı. Kullandırdığımız yeni kredilerde, yenilenebilir enerji projeleri, organize sanayi bölgelerinin altyapı yatırımları ve yeşil sertifikalı ticari gayrimenkul projeleri öne çıktı. Özellikle bu yılın başında gündemimize aldığımız ve fırsat eşitliği konusunda duyarlı firmaların yatırımlarına kaynak sağladığımız kadın istihdamı teması da yatırımcılar nezdinde ilgi gördü.”

“Uluslararası arenada takdir edilmek gurur verici”

Bu yılın ilk yarısındaki finansal performanslarının yanında bankacılık sektöründe hayata geçirdikleri ilklerle uluslararası arenada takdir edilmenin de gururunu yaşadıklarını belirten Suat İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yıl sürdürülebilirlik adına hayata geçirdiğimiz ilklerden biri olan Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil ihracı 2017’de de ödüller almaya devam etti. Thomson Reuters yayını olan International Finance Review Dergisi (IFR) 2016 ödüllerinde, “Yılın Sürdürülebilir Tahvili Ödülü” TSKB’nin oldu. Ayrıca Bonds&Loans ödüllerinden en çok ödülle dönen kurumlardan biri olmak bizi çok mutlu etti. Bonds&Loans kapsamında Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil ihracı, sendikasyon ve Proje Finansmanı alanlarında toplam altı ödüle layık görüldük. Ortadoğu ve Afrika’nın önde gelen yayınlarından EMEA Finance tarafından düzenlenen “EMEA Finance Ödülleri” kapsamında ise biri Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil, dördü Proje Finansmanı olmak üzere toplam beş ödülün sahibi olduk. Gurur duyduğumuz bu ödüller vesilesiyle, değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.”