search

TSKB’nin Aktif Büyüklüğü 27,2 Milyar TL’ye Ulaştı

25 Ekim 2017
- 3 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2017 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin rakamlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 27,2 milyar TL’ye ulaştı. 2017’nin sonlarına yaklaşırken banka olarak ekonomiye katkılarını artırmaya devam ettiklerini kaydeden TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “İlk dokuz aylık dönemde özel sektör yatırımlarına aktardığımız kredi tutarı 2 milyar ABD dolarını aştı. 2017’nin hem Bankamız hem de ülkemiz için olumlu göstergelerle tamamlanacağına inanıyoruz. 2018’e hazırlanırken ülkemizin kalkınması için değer yaratmaya, reel sektörün gelişimine destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), 2017 yılı üçüncü çeyreğinde toplam aktif büyüklüğünü yılbaşından bugüne yüzde 13,4’lük artışla 27,2 milyar TL’ye ulaştırdı. Bankanın nakdi kredileri ise aynı dönemde yüzde 19,4 oranında büyüme kaydederek 20,7 milyar TL oldu. TSKB’nin net dönem kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,3 oranında artış göstererek 452,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

TSKB, ilk dokuz ayda, özkaynaklarını yüzde 15,8 artışla 3,4 milyar TL’ye taşırken, yıllık bazda yüzde 19,1 özkaynak getiri oranı ve yüzde 2,4 aktif getiri oranına imza attı.

“Büyümeyi sağlarken, güçlü aktif kalitemizi de korumaya devam ediyoruz”

2017 yılının gerek kredi büyümesi gerek müşteri portföyü açısından banka için oldukça başarılı bir yıl olduğunu söyleyen TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “İlk dokuz aylık performansımızı göz önünde bulundurduğumuzda, 2017 yılını kurdan arındırılmış bazda %15’ler seviyesinde bir kredi büyümesi ile tamamlayacağımızı söyleyebilirim. Bu büyümeyi sağlarken, güçlü aktif kalitemizi korumaya devam ediyoruz. Sermaye yeterlilik oranımızın ise %17’ler seviyesinde seyretmesini bekliyoruz” dedi.

Yıl boyunca Türkiye ekonomisinin kalkınmasına verdikleri desteği hız kesmeden sürdürdüklerini kaydeden Suat İnce sözlerini şöyle sürdürdü: “TSKB olarak ilk dokuz ayda özel sektör yatırımlarına aktardığımız kredi tutarı 2 milyar ABD dolarını aştı. Böylelikle, kredi portföyümüzü yılbaşından bugüne kurdan arındırılmış bazda %13 oranında büyüttük. Öte yandan, müşteri portföyümüzü %20 oranında genişlettik. İlk dokuz ayda gerçekleştirilen yeni kullandırımlarda; yenilenebilir enerji, çevre, enerji ve kaynak verimliliği projeleri, organize sanayi bölgesi yatırımları, LEED sertifikalı ticari binalar ve ekonominin lokomotifi KOBİ’lerin finansmanı öne çıktı. Ayrıca, geçtiğimiz yıl sonunda AFD ile imzaladığımız kaynak anlaşması çerçevesinde kadın istihdamı ve iş güvenliği ve sağlığı konuları yatırımcılar nezdinde ilgi gören temalardan oldu. 2017’nin hem Bankamız hem de ülkemiz için olumlu göstergelerle tamamlanacağına inanıyoruz. 2018’e hazırlanırken ülkemizin kalkınması için değer yaratmaya, reel sektörün gelişimine destek vermeye devam edeceğiz.”