search

TSKB, Avusturya Kalkınma Bankası’ndan Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Kredisi Temin Etti

9 Ocak 2015
- 2 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Avusturya Kalkınma Bankası’ndan (Oesterreichische Entwicklungsbank, OeEB) 20 milyon Euro tutarında kredi temin etti.

Türkiye genelinde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarının finansmanında kullandırılacak olan kredi, TSKB tarafından Avusturya Kalkınma Bankası’ndan temin edilen ilk kredi olma özelliğini taşıyor.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Avusturya Kalkınma Bankası'ndan (Oesterreichische Entwicklungsbank, OeEB) Türkiye genelinde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarının finansmanında kullanılmak üzere, 20 milyon Euro tutarında kredi sağladı. 12 yıl vadeli olarak temin edilen kredi, TSKB ve Avusturya Kalkınma Bankası arasında imzalanan ilk kredi sözleşmesi olma özelliğini de taşıyor. 

TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı, Orhan Beşkök, "TSKB olarak, bu yıl uluslararası piyasalardan sağladığımız yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği kredilerinin toplamı 570 milyon Euro'ya ulaştı. Bankamızın sürdürülebilir yatırımların finansmanına dair sağladığı bu krediler, önümüzdeki dönemde de devam edecek" dedi. Orhan Beşkök, Avusturya Kalkınma Bankası'ndan ilk kez ve devlet garantisi olmaksızın temin edilen kredinin, bir kez daha uluslararası arenada TSKB'ye duyulan güvenin önemli bir kanıtı olduğunu belirtti. 

Enerjinin ekonomik gelişme ve yoksullukla mücadelede kilit öneme sahip olduğunu vurgulayan OeEB Yönetim Kurulu üyesi Andrea Hagmann, "OeEB olarak yenilenebilir enerji üretimi ile enerji ve kaynakların verimli kullanıldığı projelere destek veriyoruz. TSKB, Türkiye'de söz konusu stratejik alanları desteklemek için ideal iş ortağımızdır" dedi.