search

TSKB, sürdürülebilirliğin finansmanı alanındaki deneyimini Paris’te paylaştı

26 Aralık 2017
- 4 dk Okuma

Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kulübü (IDFC) üyeleri Paris’te düzenlenen Tek Gezegen (One Planet) Zirvesi kapsamında, iklim finansmanının yaygınlaşması temasıyla bir araya geldi. IFDC üyesi olan TSKB, birçok uluslararası finans kuruluşunun yer aldığı etkinlikte, sürdürülebilirliğin finansmanı alanındaki deneyimlerini paylaştı. Etkinlikte konuşan TSKB Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem İçel, “İklim hedeflerinin gerçekleştirilmesinde finans sektörüne büyük rol düşüyor. IDFC gibi küresel arenada etkinliği giderek artan bir inisiyatifin üyesi olarak, dünyanın önde gelen kalkınma finansmanı kurumlarıyla beraber imzaladığımız ‘İklim Deklarasyonu’na bağlılığımızı vurgulamayı çok önemsiyoruz” dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB), üyesi olduğu IDFC (Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kulübü), bu hafta Paris’te düzenlenen Tek Gezegen (One Planet) Zirvesi kapsamında bir dizi etkinlik organize ederken iklim değişikliğinin finansmanı temalı iki farklı rapor da yayınladı.

İklim değişikliğiyle mücadelenin yaygınlaştırılması amacıyla bir araya gelen IDFC üyeleri, IDFC tarafından 2015’te COP21 esnasında yayınlanan İklim Deklarasyonu’na bağlılıklarının tekrar altını çizdi. İklim değişikliği çalışmalarının yaygınlaştırılmasına ilişkin gönüllülük esasına dayalı 5 ilkeden oluşan olan İklim Deklarasyonu, düşük karbonlu kalkınmayı destekleyen finans kuruluşlarına rehberlik etmeyi amaçlıyor. TSKB, iklim stratejilerine bağlılık, iklim risklerinin yönetimi, iklimle uyumlu hedefleri destekleme, iklim performansını iyileştirme ve iklim performansını açıklama ilkelerinin yer aldığı deklarasyonun ilk imzacıları arasında bulunuyor.

“İklim hedeflerinin gerçekleştirilmesinde finans sektörüne büyük rol düşüyor”

IDFC’nin, Tek Gezegen Zirvesi öncesinde iklim finansmanının yaygınlaşması temasıyla düzenlediği konferansta konuşmacı olan TSKB Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem İçel, iklim değişikliğiyle mücadelede işbirliği, diyalog ve deneyim paylaşımını çok önemsediklerinin altını çizdi. İçel şunları söyledi: “İklim değişikliğiyle mücadele için pek çok farklı alanda yatırım yapılması gerekiyor. Altyapı iyileştirmeleri, yenilenebilir enerji santralleri, üretim tesislerinin daha verimli üretim düzeyine geçişi, şehirlerin sürdürülebilir dönüşümü gibi başlıklar bu kapsamda değerlendiriliyor. Dünyanın neredeyse her köşesine yayılan bu tip projelerin hayata geçmesi için finansman kuşkusuz en önemli araçlardan biri. Bu nedenle, iklim hedeflerinin gerçekleştirilmesinde finans sektörüne büyük rol düşüyor. IDFC gibi küresel arenada etkinliği giderek artan bir inisiyatifin Türk finans sektöründen tek üyesi olarak, dünyanın önde gelen kalkınma finansmanı kurumlarıyla beraber imzaladığımız ‘İklim Deklarasyonu’na bağlılığımızı vurgulamayı çok önemsiyoruz. Bankamızın sürdürülebilir kalkınma konusundaki taahhüdünü uluslararası platformda bir kez daha vurgulamış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

“Yenilikçi araçlar iklim finansmanı konusunda fark yaratacak”

Çiğdem İçel konferansta yaptığı konuşmada, TSKB’nin sürdürülebilirliğin finansmanı konusundaki öncü çalışmaları hakkında bilgi de verdi: “TSKB, 67 yıldır Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedefine hizmet etmek için çalışan bir banka. Dolayısıyla sürdürebilirlik en önemli gündem maddelerimizden birini oluşturuyor. Uluslararası kurumlarla yaptığımız işbirlikleri pek çok konuda olduğu gibi sürdürülebilirlik konusunda da yenilikçi adımlar atmamızı sağladı ve sağlamaya devam ediyor. Örneğin 2016’da ihraç ettiğimiz Türkiye’nin ve bölgenin ilk sürdürülebilir/yeşil tahviliyle sürdürülebilirliğin finansmanı alanında önemli bir işe imza attık. Gerek tahvilin gördüğü ilgi gerek sonrasında yaptığımız yatırımcı görüşmeleri ve aldığımız ödüller, bu öncü adıma olan inancımızı güçlendirdi. Benzer şekilde bu yıl dünyada bir ilke imza attık ve sermaye benzeri sürdürülebilir tahvil ihracımızı gerçekleştirdik. Bu tip yenilikçi araçların, iklim finansmanı konusunda çok fark yaratacağına inanıyoruz. Bugün, sürdürülebilirlik yatırımlarının portföyümüzdeki payı %60’a ulaşmış durumda. Önümüzdeki dönemde bu oranı daha da artırmayı hedefliyoruz.”

TSKB’nin sürdürülebilirlik alanındaki deneyimleri IDFC raporunda yer aldı

IDFC, etkinliklerle eşzamanlı olarak iki farklı rapor da yayınlandı. Geçtiğimiz ay COP23 esnasında İklim Değişikliği Çalışmalarının Yaygınlaştırılması Uygulamaları Veritabanı'nı internet ortamında herkesin erişimine açan IDFC, bu hafta da İklim Değişikliği Çalışmalarının Yaygınlaştırılması 2017 Uygulama Raporu'nun lansmanını yaptı. Rapor, İklim Değişikliği Çalışmalarının Yaygınlaştırılmasına İlişkin Gönüllülük Esasına Dayalı 5 İlkenin nasıl uygulandığına dair vaka analizlerine yer veriyor. Raporda, TSKB de Sürdürülebilirlik Yönetim Sistemi’yle yarattığı farkı anlatıyor.

2015-2016 IDFC Yeşil Finansman Raporu'nda ise, 3,5 trilyon ABD Doları toplam aktif büyüklüğe sahip olan ve yıllık toplam 800 milyar ABD Doları kalkınma finansmanı taahhüdünde bulunan IDFC üyelerinin sürdürülebilirliğin finansmanına yaptıkları katkıya yer verildi. Rapordaki bilgilere göre, IDFC üyelerinin iklim finansmanı taahhüdü 2015 yılına kıyasla yaklaşık %17 artarak 173 milyar ABD Doları seviyesine yükseldi.