search

TSKB'den 350 milyon ABD Doları tutarında Eurobond ihracı

22 Ekim 2014
- 3 dk Okuma

TSKB’nin 350 milyon ABD Doları tutarındaki ilk Eurobond ihracına yaklaşık 4 kat talep geldi. TSKB Genel Müdürü Türkakın, uluslararası piyasalarda yaşanan finansal dalgalanmalara rağmen Eurobond ihracına gelen yüksek talebin TSKB’nin ve Türkiye ekonomisinin güçlü yapısına duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu söyledi. Türkakın, sağlanan fonla Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine yönelik yatırımların destekleneceğini belirtti.

TSKB, uluslararası piyasalarda 350 milyon ABD Doları tutarında Eurobond ihraç etti. 5 yıl vadeli olarak gerçekleştirilen sabit faizli Eurobond ihracı, 6 ayda bir kupon ödemeli olacak.

Citi, Commerzbank, ING ve Standard Chartered Bank’ın düzenleyici banka olarak yer aldığı Eurobond işlemi, Avrupa bölgesinde gerçekleştirilen roadshow’da yoğun bir ilgi ile karşılandı.

Eurobond ihracıyla ilgili açıklamalarda bulunan TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın: “Uluslararası piyasalarda yaşanan finansal dalgalanmalara rağmen, TSKB olarak ilk kez gerçekleştirdiğimiz Eurobond ihracına gelen yüksek talebin bankamızın ve Türkiye ekonomisinin güçlü yapısına duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz. Bu ihraçla, ülkemizin sürdürülebilir büyümesine yönelik yatırımlara ilave kaynak yaratmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Fon çeşitliliğimizi artırmaya dönük çalışmalarımıza bundan sonra da devam edeceğiz” dedi.