search

TSKB’den yeni iş fikirleri için Teknoloji ve Girişimcilik Platformu

6 Kasım 2018
- 4 dk Okuma

TSKB, Türkiye Girişimcilik Vakfı (GİRVAK) işbirliğiyle kurduğu TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu’nda kalkınma odaklı iş fikirleri olan girişimcilerle buluşuyor. TSKB çalışanlarının uzman bankacılık deneyimleri ve bilgi birikimleriyle GİRVAK temsilcilerinin heyecanları ve girişimcilik ruhlarını bir araya getirmeyi amaçlayan platformun tanıtıldığı toplantı, Kolektif House’da gerçekleştirildi.

Değişen dünyaya ayak uydurmak, yeni iş yapış şekilleri ve yenilikçi bakış açıları geliştirmek için 2016 yılında “Geleceğe Bakış” programını başlatan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), “TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu” ile bu programı bir adım öteye taşıyor. Türkiye Girişimcilik Vakfı (GİRVAK) işbirliğiyle hayata geçirilen platform, TSKB çalışanlarının uzman bankacılık deneyimleri ve bilgi birikimleriyle GİRVAK temsilcilerinin (fellowlar) heyecanları ve girişimcilik ruhlarını bir araya getiriyor.

Platformun ilk etkinliği girişimcilik ve inovasyon ekosisteminin önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleşti. Kolektif House’da gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmalarını TSKB Genel Müdürü Suat İnce ve GİRVAK Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra yaparken, başarılı girişim örneklerinin temsilcileri deneyimlerini paylaştı.

“Kalkınma odaklı yenilikçi fikirler projelendirilecek”

TSKB’nin sürdürülebilirlik ve kalkınma alanındaki çalışmalarında, güçlü işbirliklerinin büyük rolü olduğunu belirten TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Bugün, bizim için çok önemli yeni bir işbirliğinin temelini atıyoruz. Teknoloji ve inovasyonun tüm sektörleri şekillendirdiği içinde bulunduğumuz dönemde, deneyim ve yeniliğin ortak akılda buluşmasını çok önemsiyoruz. Bugünün ve geleceğin ruhuna uygun kalkınma modelleri oluşturmak için kurum kültürümüze “girişimcilik” unsurunu ekliyor ve ülkemizde dijital dönüşümün itici gücü olan start-up ekosistemiyle işbirliği yapmak için yola çıkıyoruz. Bu işbirliğiyle şimdiye kadar imza attığımız yeniliklere, yenilerini ekleyeceğiz. Daha da önemlisi, ülkemizin kalkınması için yaptığımız çalışmalar, yepyeni bir bakış açısıyla güçlenecek. Daha çok kişinin hayatına dokunacak, daha çok gencin geleceğini dönüştüreceğiz. GİRVAK ile birlikte kurduğumuz TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu ile deneyim ve yeniliği ortak akılda buluşturacağız. Bu platform aracılığıyla GİRVAK’ın girişimcilik kültürünü yaygınlaştırma misyonu ile TSKB’nin kalkınma ve yatırım bankacılığı alanındaki deneyimini harmanlayan, uygulanabilir yeni ürün ve stratejiler ortaya çıkarmayı arzu ediyoruz” dedi.

“İnsana yatırım yapıyoruz”

Gençlerin girişimcilik dünyasına erkenden atılmalarını sağlamak amacıyla 2014 yılında Türkiye’nin önde gelen girişimcileriyle birlikte Girişimcilik Vakfı’nı kurduklarını söyleyen GİRVAK Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra; “Girvak, Türkiye’nin üreten ve değer yaratan ülke olma yolundaki dönüşümünü girişimcilikle hızlandırmak vizyonuyla kuruldu. Girişimcilik potansiyeli olan gençlerin kendi yollarından giderek iz bırakmasına destek olmak için ise Fellow Programı’nı hayata geçirdik. Programın ana amacı girişimci genç liderleri desteklemek olduğu için fikre değil, insana yatırım yapıyoruz. TSKB; girişimciliğe, inovasyona ve gençlere büyük önem veriyor. Şirket bünyesindeki MT programlarını da çok önemsediğini ve ayrıca gençlerin bakış açısına çok değer verdiklerini biliyoruz. Bu kapsamda birlikte tasarladığımız programda Girvak fellowları ile TSKB genç çalışanları, TSKB’nin belirlediği bir odak alanı hakkında fikir ve iş modeli geliştirerek atölyeler gerçekleştirecek ve nihayetinde ürün veya hizmet geliştirecekler” dedi.

TSKB Teknoloji ve Girişimcilik Platformu tanıtım toplantısına ayrıca, MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, Core Strateji Kurucusu İhsan Elgin, Core Strateji Yönetici Ortağı Ussal Şahbaz, 500 Startups Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, Hello Tomorrow Türkiye Kurucusu Timur Topalgökçeli, Microsoft Dijital Dönüşüm Danışmanı Bülent Ekuklu, Evreka Kurucusu Umutcan Duman, Colendi Kurucu Ortağı Bülent Tekmen, Ödeal Kurucusu Fevzi Güngör, Insider Kurucusu Hande Çilingir ve Netaş Uluslararası Pazarlar Genel Müdürü Serdar Urçar konuşmacı olarak katıldı.