search

TSKB'ye Avrupa Yatırım Bankası’ndan 150 milyon Euro’luk 'Çevre ve Enerji Çerçeve Kredisi'

14 Aralık 2009
- 2 dk Okuma

Türkiye'nin ISO 14001 Belgesi’ne sahip ilk karbon nötr bankası olan TSKB’nin, Avrupa Yatırım Bankası’ndan T.C. Hazine Müsteşarlığı’nın garantisiyle temin ettiği 150 milyon Euro’luk kredinin sözleşmesi, 10 Aralık 2009 tarihinde Lüksemburg’da imzalandı.

Avrupa Birliği’nin finansman kuruluşu sıfatıyla kamu ve özel sektör kuruluşlarına uzun vadeli finansman sağlayan Avrupa Yatırım Bankası (AYB) tarafından, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Türkiye Kalkınma Bankası’na tahsis edilen toplam 300 milyon Euro tutarındaki “Çevre ve Enerji Çerçeve Kredisi”ne ilişkin anlaşma imzalandı.

Söz konusu kredi, Türkiye genelinde gerçekleştirilecek ve yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, çevre kirliliğini önleme ve çevreye olumlu etkisi olacak diğer projelerin finansmanında kullanılacak.

T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın garantörlüğünde temin edilen krediye ilişkin bir açıklama yapan TKSB Genel Müdürü Halil Eroğlu, “Son 5 yıl içinde enerji portföyümüzü önemli ölçüde geliştirerek, sağladığımız çevre ve yenilenebilir enerji kredileriyle Türkiye’de çevre konusunda sayıca en fazla projeye imza atmış banka konumundayız. Bu konuda yarattığımız katma değer, uluslararası platformlarda da büyük ilgiyle karşılanıyor ve destek görüyor. Bu anlamda AYB’den temin ettiğimiz 150 milyon Euro’luk krediyle Türkiye’de yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlara destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.