search

Türkiye'nin çevreci bankası TSKB'den Türkiye'de bir ilk "Temiz Enerji Fonu"

5 Ocak 2009
- 2 dk Okuma

Temiz Enerji Endeksi’ne dayanan B Tipi %10 Getiri Garantili Temiz Enerji Fonu ile Türkiye’yi bir ilkle tanıştıracak olan TSKB, kazançlı ve yepyeni bir yatırım fırsatı sunuyor.

12–16 Ocak 2009 tarihleri arasında talep toplama yöntemiyle halka arz edilecek olan Temiz Enerji Fonu, hem yatırımcıya hem de çevreye kazandıracak.

Türkiye’nin ilk özel yatırım ve kalkınma bankası Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), yatırım dünyasının yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve atık yönetimi ile ilgili global piyasalara ilgisinin giderek arttığı bir dönemde, %10 getiri garantili Temiz Enerji Fonu’nu halka arz ediyor. Fon, TSKB ve Yatırım Finansman A.Ş.’nin tüm şubelerinde satışa sunuluyor. 19 Ocak 2009 tarihinde ihracı gerçekleştirilecek olan Temiz Enerji Fonu için Uluslararası Yenilenebilinir Enerji Endeksi, Uluslararası Enerji Verimliliği Endeksi ve Uluslararası Atık Yönetimi Endeksi’nden eşit oranlı bir sepet oluşturulacağını belirten TSKB Yatırım Bankacılığı ve Dış İlişkilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şeniz Yarcan, “Fosil bazlı yakıtların iklim değişikliği üzerine olumsuz etkileri ve artan enerji maliyetleri su, rüzgar, güneş gibi alternatif kaynaklara yönelmeyi ve enerji maliyetlerini düşürmeyi zorunlu hale getirdi. Aynı zamanda atık yönetimine ilginin artmasıyla birlikte biodizel enerji üretimi de önem kazanmaya başladı. Çevre duyarlılığının artması, hükümetlerin bu konuya verdiği destekler ve kurumsal yatırımcıların ilgileri, bu sektörün potansiyelini gösteriyor. Bu alanlara yatırım yapan küçük ve orta ölçekli global şirketler, büyüme ve karlılık yönünden önümüzdeki zamanlarda yeni fırsatlar yaratabilecekler. İhraç edeceğimiz Temiz Enerji Fonu ile yatırımcılar, alternatif bir piyasaya yatırım yapma ve portföy çeşitliliği sağlama olanağına sahip olacaklar” şeklinde konuştu. Temiz Enerji Fonu ile yatırımcılara; uluslararası piyasalara, farklı ülkelere ve birçok şirkete yatırım yaparak geniş bir portföy dağılımına sahip olma ve %10 getiri garantisini bir arada sunduklarını vurgulayan Yarcan, “Son dönemde dünya ekonomilerini dalga dalga etkisi altına alan küresel kriz nedeniyle borsalarda sert satışlar yaşandı. Temiz Enerji Fonu sayesinde yatırımcılar kısa vadeli piyasa dalgalanmalarından uzak dururken, borsaların toparlanma eğilimine girmesiyle yükseliş fırsatından yararlanabilecekler” dedi.

TSKB, Temiz Enerji Fonu alan yatırımcıların ‘Karbon Ayakizleri’ni siliyor! TSKB’nin Temiz Enerji Fonu ile ‘Sürdürülebilir Bankacılık’ yaklaşımına yeni bir boyut kazandırdığını belirten TSKB Genel Müdür Yardımcı Şeniz Yarcan, bu kapsamda yeni bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçireceklerini de açıkladı. Yeni proje çerçevesinde TSKB, Temiz Enerji Fonu’ndan elde edeceği yönetim ücretinin bir bölümüyle fon yatırımcılarının karbon ayak izlerini telafi edecek. Yarcan, bankanın kamuoyunda farkındalık yaratmayı amaçladığı proje hakkında şu bilgileri verdi: “TSKB, fon yatırımcılarının karbon ayakizlerinin bir kısmını telafi etmek üzere fon yatırımcıları adına Türkiye’de gerçekleştirilen yenilenebilir enerji projelerinden sağlanan gönüllü karbon kredileri alacak. Karbon kredileri satın alarak karbon telafisi yapmanın en büyük avantajı, küresel nitelikteki çevresel sorunların önlenmesine olan katkıdır. Ayrıca yatırımcılarla karbon ayakizini azaltmanın yolları da paylaşılacak.”