search

TSKB, 256 milyon ABD Doları tutarında Sendikasyon Kredisi temin etti

2 Temmuz 2015
- 2 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), Commerzbank koordinatörlüğünde dünyanın önde gelen bankalarının katılımı ve yüzde 200’ün üzerinde bir yenileme oranıyla, 256 milyon ABD Doları tutarındaki sendikasyon kredisi anlaşmasını 2 Temmuz 2015 tarihinde imzaladı.

5’i yeni katılımcı olmak üzere toplam 17 bankanın katılımıyla euro ve ABD Doları olmak üzere 367 gün vadeli iki farklı dilimden oluşan TSKB sendikasyon kredisinin faiz oranı euribor / libor + yüzde 0.60 olarak gerçekleşti.

Sendikasyon kredisiyle ilgili değerlendirmede bulunan TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın, “2005 yılındaki ilk sendikasyon anlaşmamızdan bu yana sağladığımız en yüksek tutarlı sendikasyon kredisini, geçtiğimiz yıla kıyasla daha düşük bir fiyatlama ve yüzde 200’ün üzerinde bir yenileme oranıyla tamamlarken, uluslararası işbirliği ağımızı yeni bankalarla genişletmekten de büyük memnuniyet duyuyoruz. Temin ettiğimiz sendikasyon kredisini, özel sektör firmalarının dış ticaret finansmanına yönelik yatırım ve proje finansmanı kredileriyle kısa vadeli finansman ihtiyaçları çerçevesinde kullandıracağız. Uluslararası finans kuruluşlarıyla sahip olduğumuz uzun soluklu ve karşılıklı güvene dayalı işbirliklerimizden aldığımız güç ile kaynaklarımızı çeşitlendirerek artırma yönündeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

ATSKB, kaynak çeşitlendirme yönündeki stratejisi kapsamında 2014 yılında ilk kez 350 milyon ABD Doları tutarında Eurobond ihracı gerçekleştirdikten sonra bu yıl oluşturduğu GMTN (Global Medium Term Note) programı çerçevesinde uluslararası piyasalarda 350 milyon ABD Dolarlık ikinci Eurobond ihracını gerçekleştirmişti.