search

TSKB 60 yıldır Türk ekonomisinin sürdürülebilir ritmi için çalışıyor…

3 Haziran 2010
- 2 dk Okuma

Türkiye’nin özel sermayeli ilk yatırım ve kalkınma bankası Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 60 yılı başarıyla geride bırakmanın gururunu yaşıyor…

TSKB, kuruluş günü olan 2 Haziran 1950 yılından bu yana Türk özel sektörünün yatırımlarını desteklemeye hız kesmeden devam ediyor ve sektörde imza attığı ilklerle üstlendiği öncü rolü 60 yıldır başarıyla sürdürüyor.

Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası başta olmak üzere uluslar üstü finans kuruluşlarından T.C. Hazine Müsteşarlığı garantisi ile sağladığı uzun vadeli finansmanlar ile ülkenin gelişmesine katkıda bulunuyor. Son beş yılda 3,8 milyar ABD doları tutarında yeni kredi kullandırımı yapan TSKB, Türkiye çapında 8 milyar ABD doları tutarındaki sabit sermaye yatırımını destekledi.

Sürdürülebilir Bankacılık ve Yenilenebilir Enerji...

Sürdürülebilirlik misyonuyla gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için iklim değişikliğinin etkisini azaltacak yatırımlara özel önem vererek uluslar üstü finans kuruluşlarının kaynaklarından yenilenebilir enerji ve çevre yatırımlarının finansmanı kapsamında toplam 1.2 milyar dolar tutarında kaynak sağladı. Şu ana kadar 127 projeye toplam 615 milyon dolar kredi kullandırdı ve halen kullandırıyor. 2010 yılının Nisan ayı itibari ile TSKB, 200’ün üzerinde yenilenebilir enerji projesini inceleyerek, toplam 83 adet yenilenebilir enerji projesini finanse etti. Finansman sağlanan projelerin toplam kurulu gücü 2260 MW’a ulaşıyor. Bu projelere TSKB tarafından aktarılacak toplam tutar 1,3 milyar Amerikan doları. Finanse edilen projelerden 640 MW kurulu güce sahip 23 adedi tamamlanarak elektrik üretmeye başladı. TSKB’nin finanse ettiği yenilenebilir enerji projelerinin faaliyete geçmesi ile Türkiye’nin sera gazı salınımı 5,3 milyon ton azalacak. Ayrıca TSKB, Enerji Verimliliği kapsamında 6 projeye toplam 23 milyon dolar finansman sağladı.

İstihdam ve Büyümeye Destek...

TSKB, küçük ve orta boy işletmelere kullandırdığı kurumsal krediler ile son 10 yılda: uluslarüstü finans kuruluşlarından KOBİ finansmanı kapsamında toplam 520 milyon dolar tutarında kaynak sağladı. Bu kaynaklardan şu ana kadar 140 projeye toplam 426 milyon dolar kredi kullandırdı ve kullandırmaya devam ediyor. Bankalar ve finansal kiralama şirketleri üzerinden KOBİ’leri finanse ettiği APEX kredileri kapsamında 12 Leasing firması ve 10 banka olmak üzere 22 finansal kuruluşa uluslarüstü finans kuruluşlarından toplam 1.200 milyon dolar kaynak sağladı. Finansal kuruluşlar kanalıyla 962 firmaya toplam 1.1 milyar dolar kredi kullandırdı ve kullandırmaya devam ediyor. TSKB son 5 yılda, kullandırdığı kredilerle 30 bin düzeyinde yeni istihdam yaratılmasına katkıda bulundu. Bu da kredilendirdiği kuruluşlarda %25 istihdam artışına ve bankanın ülke büyümesine katkısına işaret etmektedir.

TSKB, 2009 yılında 1.1 milyar dolarlık ek kaynak anlaşması yaparak fonlamasını artırmış ve kriz ortamında elde edilen bu başarı 2010 ve sonrası için kredi kullandırma imkanlarını genişletmiştir.

TSKB, Yatırım Bankacılığı alanında öncülüğüne devam ediyor...

TSKB yatırım bankacılığı alanında 2009 yılında çıkardığı yenilikçi ürünlerle Anapara Garantili Fon piyasasında ilklere imza attı ve bu alanda önemli bir yer edindi. Bugüne kadar toplam 7 tane anapara garantili fon ihraç etti.

Mayıs ayında IMKB ile birlikte bir ilke imza atarak TSKB Enerji endeksini yayınlamaya başladı. Endekste yer alan şirketlerin sayısı ve büyüklüğü arttıkça TSKB Enerji Endeksi Türkiye ekonomisinin gelişimi hakkında önemli bir gösterge olacak.

Ayrıca kuruluş misyonunda bulunan Türkiye’de sermaye piyasalarının gelişimini destekleme faaliyetlerine hız kesmeden devam eden TSKB, “varant” ihraç etmek üzere SPK’ ya başvurdu. Kurumsal finansman faaliyetleri kapsamında ise içinde bulunduğumuz yılda, Türkiye’deki halka arz seferberliği kapsamında, TSKB GYO ve AKSA’yı halka arz etti. Yatırım bankacılığı alanındaki lider konumuna paralel olarak stratejik danışmanlıklara da imza attı. Bunlardan en önemlileri, “Otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi” ve Türkiye’de 6 limanın özelleştirme danışmanlığı. Bahsettiğimiz limanlardan üçünün özelleştirmesi hali hazırda tamamlandı.

2010 senesinde gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek elektrik dağıtım özelleştirmelerinde ve önümüzdeki dönemde başlanacak otoyol projelerinde de yer alınması için çalışmalar sürüyor. Ayrıca 2010 senesinde ilk defa Türk yatırımcıların yurtdışında gerçekleştirecekleri bir HES finansmanına da TSKB tarafından kaynak aktarmak üzere çalışmalara da başlandı.

Çevreye saygılı bankacılık misyonu...

TSKB, 2007 yılı başında Çevre Yönetim Sistemi ISO 14001 belgesine ve Türkiye’nin ilk karbon-nötr bankası unvanına sahip olmuş ve Birleşmiş Milletler Çevre Teşkilat Finans İnsiyatifi (UNEP Finance Initiative) ve Birleşmiş Milletler Global Sözleşmesi (UN Global Compact) üyesi olmuştur.

2008 ve 2009 yıllarında almış olduğu Financial Times -IFC Yılın Sürdürülebilir Bankacılık Ödülleri, gelecekte kaydetmeyi hedeflediği ilerlemeye güçlü adımlar atmak adına cesaretlendirmektedir.

Genel Müdür Halil Eroğlu’ndan 60. Yıl mesajı...

TSKB’nin 60. yılı onuruna düzenlenen basın toplantısında konuşan TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu, “Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, 2. Dünya Savaşı sonrası dönemde, Türkiye çok partili rejime geçerken ve bir büyüme potansiyeli içindeyken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Dünya Bankası’nın insiyatifi ile kuruldu. TSKB’nin sermayesine pek çok özel banka, çeşitli odalar ve sivil toplum kuruluşları ve büyük sanayi markaları iştirak etti. 1980’lerde Türkiye’de döviz dolaşımına izin verilmeye başlanmasına dek, TSKB Türk özel sektörüne sabit sermaye yatırımlarının finansmanı için uzun vadeli döviz kredisi sağlayan tek kurumdu. TSKB’nin bir diğer kuruluş misyonu olan sermaye piyasalarının gelişimine destek olunması yönündeki tarihsel öncülüklere baktığımızda, daha IMKB kurulmamışken TSKB’nin şirket hisse senetleri alım satımı işlemlerine başladığını görüyoruz. Bugün pek çok büyük markanın ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde faaliyet gösteren özel işletmenin kuruluşunda TSKB’nin verdiği krediler var. Özel bir misyona sahip olarak, o günden bu yana Türk ekonomisinin gelişiminde önemli bir rol üstlenmeye devam ediyoruz. Uluslarüstü finans kuruluşları ile kurduğumuz güçlü işbirlikleri sayesinde ülkemizin gelişmesine kaynak sağlıyor ve özel sektörün yükselişine kesintisiz destek olduk. Yatırım projelerine kredi sağlayarak, üretim ve istihdamın artmasına katkıda bulunuyoruz. Son beş yılda 30.000 düzeyinde istihdam yarattık. Yatırım bankacılığı alanında önemli ilklere imza attık. Türk finans dünyasını nitelikli ürünlerle tanıştırdık. Sürdürülebilir bankacılık misyonumuz ve yenilenebilir enerji projelerine verdiğimiz destekle, ülkenin geleceğine yatırım yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. TSKB olarak bu başarılara imza atmaktan ve yeni hedefler doğrultusunda emin adımlarla yürümekten dolayı gurur duyuyoruz.” dedi.

60. Yıla özel bir kitap projesi: Rüzgarın Kanatları…

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında rüzgar gücü, son yıllarda dünya genelinde kullanımı en çok artan enerji kaynağı haline geldi. Yenilenebilir enerji finansmanında öncü, Türkiye’nin çevreci bankası TSKB, 60. yılını Özcan Yüksek’in güçlü kalemi ve etkileyici objektifiyle inşa edilen “Rüzgarın Kanatları” isimli özgün kitap çalışması ile taçlandırdı. Rüzgarın Kanatları” yeldeğirmenlerini ve rüzgarı metafor olarak kullanarak yenilenebilir enerji kaynaklarına ve sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekiyor.