search

TSKB, AFD’den temin ettiği ‘Sürdürülebilir Turizm ve İnovatif Yenilenebilir Enerji Kredisi’nin tanıtım toplantısını gerçekleştirdi

13 Mart 2015
- 4 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), sürdürülebilir turizm ve inovatif yenilenebilir enerji yatırımlarında kullanılmak üzere Fransız Kalkınma Ajansı’ndan (AFD) temin ettiği kredinin tanıtım toplantısını İstanbul Mövenpick Otel’de gerçekleştirdi. Toplantıda, kredinin turizm sektörü girişimcilerine sağlayacağı faydalar ve sürdürülebilir turizm farklı perspektiflerle ele alındı

TSKB, Fransız Kalkınma Ajansı’ndan (AFD) temin ettiği 60 milyon Euro tutarındaki sürdürülebilir turizm ve inovatif yenilenebilir enerji yatırımları kredisinin tanıtım toplantısını 13 Mart 2015 Cuma günü İstanbul Mövenpick Otel’de gerçekleştirdi. TSKB, ülkemizdeki sürdürülebilir turizm yatırımlarını desteklemeyi ve sektör paydaşlarının konuya ilişkin farkındalıklarını artırmayı hedeflediği toplantıda sürdürülebilir turizm sertifikaları konusunda uzman danışmanlarla yatırımcıları bir araya getirdi. Toplantıda, sürdürülebilir turizm konusu farklı bakış açılarıyla ele alınırken bu kapsamdaki uygulamalar sonucunda sağlanan performans artışlarına ilişkin bilgi ve tecrübe paylaşımları da gerçekleştirildi.

Toplantıya açılış konuşmasını yapan TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök’ün yanı sıra AFD Türkiye Müdürü Bertrand Willocquet ve Türkiye Müdür Yardımcısı Laetitia Dufay, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Epikmen, Venesco Enerji ve Yeşil Bina Danışmanlığı Genel Müdürü Arif Künar, Accor Oteller Grubu Pazarlama Müdürü Simge Güzel, Turizm Yatırımları Danışmanı & Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Görevlisi Nilsun Tümer, potansiyel yatırımcılar ve sektör uzmanları katıldı.

“İklim değişikliği turizm sektöründeki kuruluşlara ciddi sorumluluk yüklüyor”

Tanıtım toplantısı kapsamında AFD’den sağlanan kredi hakkında bilgi veren TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök, “Sürdürülebilir turizm yatırımları ve yenilenebilir enerji alanındaki yenilikçi projeleri desteklemek amacıyla Fransız Kalkınma Ajansı’ndan temin ettiğimiz kredinin ülkemizin kalkınması açısından öneminin büyük olduğunu düşünüyoruz. İklim değişikliği gerçeği turizm sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlara ciddi sorumluluklar yüklüyor. Turizmin sürdürülebilir olması için bu alanda yapılacak yatırımlarda çevresel, sosyal ve ekonomik boyutların maksimum düzeyde gözetilmesi gerekiyor. Diğer yandan, çevreyle dost yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ülkemizin mevcut kurulu gücünü artıracak yenilikçi projelere duyulan ihtiyaç giderek artıyor. AFD’den temin ettiğimiz bu krediyle sürdürülebilir kalkınmaya yönelik yatırımlara ilave finansman desteği sağlayacak olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz” dedi.