search

TSKB, Dünya Bankası’ndan 250 milyon ABD doları tutarında kredi temin etti

22 Ağustos 2014
- 2 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), Dünya Bankası’ndan 250 milyon ABD doları eşdeğeri tutarında “Yenilikçi Finansmana Erişim Projesi Kredisi” temin etti. TSKB, krediyi katılım bankaları ve faktoring şirketleri aracılığıyla KOBİ’ler ve ihracatçı orta ölçekli şirketlere kullandıracak.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ile Dünya Bankası arasında ‘Yenilikçi Finansmana Erişim Projesi Kredisi’ sözleşmesi 22 Ağustos 2014 tarihinde Ankara’da imzalandı. Dünya Bankası tarafından Türkiye’de ilk kez katılım bankaları ve faktoring şirketleri aracılığıyla kullandırılacak 250 milyon ABD doları eşdeğeri tutarındaki krediye TSKB aracılık edecek.

TSKB, Dünya Bankası’ndan T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı garantisi ile temin edilen krediyi katılım bankaları ve faktoring şirketleri aracılığıyla küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) ile ihracatçı orta ölçekli şirketlere kullandırmayı planlıyor. Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu’nca onaylanan 250 milyon ABD doları eşdeğeri tutarındaki ‘Yenilikçi Finansmana Erişim Projesi Kredisi’, TSKB’nin uluslararası finans kuruluşlarıyla sürdürülebilir ilişkilerini ve bu arenadaki güvenilirliğini de temsil ediyor.

Sözleşme imza töreninde değerlendirmede bulunan TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın, “Dünya Bankası’ndan daha önce toptan bankacılık amacıyla temin ettiğimiz krediler ile reel sektörü, ticari bankalar ve finansal kiralama şirketleri aracılığıyla fonluyorduk. ‘Yenilikçi Finansmana Erişim Projesi Kredisi’, ilk defa katılım bankaları ve faktoring şirketleri aracılığıyla fonlama yapacağımız için ayrı bir önem taşıyor” diye konuştu.