search

TSKB İslam Kalkınma Bankası ile 220 Milyon Dolarlık ‘Kısıtlı Mudaraba Anlaşması’ imzaladı

30 Aralık 2013
- 2 dk Okuma

TSKB, İslam Kalkınma Bankası ile yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarının desteklenmesi amacıyla ‘Kısıtlı Mudaraba Anlaşması’ imzaladı.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), İslam Kalkınma Bankası ile 30 Aralık 2013 tarihinde ‘Kısıtlı Mudaraba' anlaşması imzaladı. Söz konusu anlaşma ile TSKB, İslam Kalkınma Bankası'ndan 220 milyon Dolar tutarında finansman temin etti. TSKB ve İslam Kalkınma Bankası arasında imzalanan anlaşma T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı garantisiyle hayata geçirildi.

İslam Kalkınma Bankası'ndan sağlanan finansman, Türkiye genelinde özel sektör firmalarının yenilenebilir kaynaklara dayalı enerji üretimi ve/veya enerji verimliliğine yönelik gerçekleştirecekleri yatırımların desteklenmesinde kullanılacak.

Anlaşma hakkında TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın “TSKB olarak bugüne kadar finansman desteği verdiğimiz 100'e yakın yenilenebilir enerji, 60'a yakın enerji verimliliği projesi ile her iki alanda da önemli bir deneyime sahibiz. İslam Kalkınma Bankası'ndan sağladığımız bu finansman ile ülkemizin enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılamaya ve sanayi tesislerinin enerji yoğunluğunu azaltmaya dönük yatırımları desteklemeye 2014 yılında da devam edeceğiz” dedi.