search

TSKB, KOBİ’ler için Avrupa Yatırım Bankası’ndan 100 milyon euro kredi temin etti

4 Şubat 2016
- 3 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası’ndan (EIB) 100 milyon euro tutarında kredi temin etti. Kredi, KOBİ’ler ve orta ölçekli şirketlere finansman sağlamak amacıyla kullandırılacak.

TSKB, Avrupa Yatırım Bankası’ndan (EIB) Türkiye’deki KOBİ’ler ve orta ölçekli şirketlere finansman sağlamak amacıyla kullandırılmak üzere 100 milyon euro tutarında kredi temin etti.

Mayıs 2015’te Avrupa Yatırım Bankası’ndan temin edilen 100 milyon euroluk kredinin devamı niteliğini taşıyan finansman, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde en fazla 8 yıl vadeli olarak kullanılacak.

Kredi Sözleşmesi Ankara’da Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom ile TSKB adına Genel Müdür Özcan Türkakın ve TSKB Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem İçel tarafından imzalandı.

Avrupa Yatırım Bankası’ndan temin edilen kredi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın şöyle konuştu: “50 yılı aşkın bir süreden beri iş ortaklığı sürdürmekte olduğumuz Avrupa Yatırım Bankası ile işbirliğimiz son dönemde KOBİ’lerin ve orta ölçekli firmaların finansmanı, sürdürülebilir turizm, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği temaları üzerine yoğunlaştı. İmzaladığımız yeni kredi anlaşması ile Türkiye ekonomisinin en büyük yapı taşı olan KOBİ’lerimizin yatırımlarına sağladığımız desteği artırıyor olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz.”