search

TSKB’den Palen Enerji adına “Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş” temalı Tahvil İhracı

15 Kasım 2021
- 3 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Palen Enerji adına “Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş” temalı tahvil ihracını başarı ile gerçekleştirdi. 250 Milyon TL tutarındaki ihraç hakkında bilgi veren TSKB Sermaye Piyasalarından Sorumlu Müdür Onur Aksoy, “Tüm dünyada sıfır karbonlu gelecek yönündeki adımların hız kazandığı bu dönemde, müşterimizin sağlanan kaynak kapsamındaki projelerde karbon gazı salınımında %65 azalış sağlama hedefini oldukça önemli buluyoruz. TSKB Yatırım Bankacılığı olarak iş ortaklarımızın iklim dostu yatırımlarına, sermaye piyasalarındaki yeşil ve sürdürülebilir ihraçlar kanalıyla kaynak yaratma yönündeki öncü rolümüze yenilikçi işlemlerle devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’de doğalgaz dağıtım, gıda, taşımacılık ve sağlık sektörlerindeki ilk kira sertifikası (Sukuk) ihraçlarının ardından sürdürülebilirlik ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları odaklı kira sertifikaları ile sermaye piyasalarını yeşil enstrümanlarla buluşturan TSKB, bu alandaki yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor. TSKB’nin aracılığı ile Palen Enerji adına gerçekleştirilen “Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş” temalı tahvil ihracı çerçevesinde firmaya 250 Milyon TL tutarında kaynak sağlandı.

İhraç hakkında bilgi veren TSKB Sermaye Piyasalarından Sorumlu Müdürü Onur Aksoy, “TSKB Yatırım Bankacılığı olarak Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik ve SKA odaklı kira sertifikası ihraçlarının ardından “Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş” temalı tahvil ihracını da başarı ile gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ihraç ile müşterimiz Palen Enerji’ye 2 yıl vadeli 250 milyon TL tutarında kayda değer bir kaynak yaratmanın yanı sıra sürdürülebilirlik ve yeşil finans açısından katma değerli bir işleme imza attık. Tüm dünyada sıfır karbonlu gelecek yönündeki adımların hız kazandığı bu dönemde, müşterimizin sağlanan kaynak kapsamındaki projelerde karbon gazı salınımında %65 azalış sağlama hedefini oldukça önemli buluyoruz. İş ortaklarımızın iklim dostu yatırımlarına, sermaye piyasalarındaki yeşil ve sürdürülebilir ihraçlar kanalıyla kaynak yaratma yönündeki öncü rolümüze yenilikçi işlemlerle devam edeceğiz” dedi.

Palen Enerji Doğalgaz Dağıtım A.Ş. hakkında:

Palen Enerji, Erzurum ilinde doğalgaz dağıtım şebekelerini kurmak ve mevcut tesisleri devralarak doğalgaz dağıtımını gerçekleştirmek üzere 2003 yılında kurulmuştur. EPDK’dan alınan 30 yıl süreli doğalgaz dağıtım lisansı ile faaliyetlerini yürütmektedir. Palen’in dağıtımını yaptığı gaz miktarı 2020 yılında %3,9 artarak 249,8 milyon metreküpe yükselmiştir. Şirketin abone sayısı yıllar itibarıyla artmakta olup, 2021 yıl sonu itibarıyla 150.000 adet abonesi olması beklenmektedir.