search

TSKB'nin 2013 yılının ilk çeyreğinde toplam kredileri 7,1 milyar TL seviyesine ulaştı

8 Mayıs 2013
- 3 dk Okuma

2013 yılının ilk çeyreğinde toplam kredi büyüklüğü 7,1 milyar TL’ye ulaşan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), solo bazda 84,7 milyon TL net kar açıkladı. TSKB’nin vergi öncesi karı ise 105,1 milyon TL olarak gerçekleşti.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), 31 Mart 2013 tarihli finansal sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin aktif büyüklüğü, 2012’nin ilk çeyreğine göre %11,6 büyüme kaydederek 10,6 milyar TL seviyesine ulaştı. TSKB, 31 Mart 2013 itibariyle güçlü sermaye yapısını korumakta olup, özkaynaklarını 1,8 milyar TL’ye taşırken, bankanın yıllık bazda ortalama özkaynak ve aktif getiri oranları sırasıyla %19,3 ve %3,2 olarak gerçekleşti.

Toplam kredilerdeki 12 aylık dönemdeki artış, kur etkisinden arındırılmış bazda %12 oranında gerçekleşerek kredi toplamı 7,1 milyar TL seviyesine geldi. Yılbaşından bugüne, kur etkisinden arındırılmış kredi büyümesi ise %3 olarak gerçekleşti.

Banka’nın 2013 yılı ilk çeyreğinde net faiz gelirleri önceki yılın aynı dönemine göre %6,8 artarak 111,3 milyon TL’ye ulaştı. Faaliyet gelirleri toplamı ise %13,7 artış göstererek 135,3 milyon TL oldu.

Solo bazda vergi öncesi karı yıllık bazda %5,6 artışla 105,1 milyon TL olan TSKB’nin net dönem karı ise yıllık bazda %4,2 artışla 84,7 milyon TL seviyesine yükseldi.

Son yedi yılda Türkiye’de yenilebilir kaynaklara dayalı enerji üretimi ve enerji verimliği projelerine sağladığı finansman ile bu alanda öncü kuruluşlardan biri haline gelen TSKB, Nisan ayında Avrupa Yatırım Bankası ile imzaladığı 100 milyon Euro’luk kredi anlaşması ile gündemine sürdürülebilir turizm sektörünü de ekledi. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'nın garantörlüğünde imzalanan anlaşma ile Türkiye genelinde turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaların sürdürülebilir turizm ve enerji verimliliği yatırım projeleri kapsamında küçük ve orta ölçekli yatırımlarına finansman desteği sağlanması planlanıyor.

TSKB’nin birinci çeyrekteki büyüme rakamlarının bankanın hedefleri paralelinde gerçekleştiğini belirten TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın, “TSKB olarak, öncüsü olduğumuz sürdürülebilir bankacılık felsefemiz doğrultusunda hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde de sürdürülebilir bankacılık alanında sektörümüz için bir model olarak, bu konulardaki yoğun çalışmalarımıza ve ilkleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Ayrıca, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, gıda, alt yapı, lojistik ve turizm alanındaki finansman çalışmalarımızda hız kesmeyeceğiz” dedi.

Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması için faaliyetlerine ara vermeden devam eden Türkiye Sınaî Kalkınma Bankası (TSKB), dünyaca ünlü İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times ve IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tarafından geleneksel olarak verilen Sürdürülebilir Finans Ödülleri’nde 2013 yılında ‘Sürdürülebilir Bankacılık’ kategorisinde Avrupa bölgesi finalisti oldu.

TSKB, daha önce 2008, 2009 ve 2010 yıllarında ardı ardına üç kez ‘Gelişmekte Olan Ülkeler’ kategorisinde Doğu Avrupa bölgesinde ‘Yılın Sürdürülebilir Bankası’ ödülüne layık görülmüştü.