search

TSKB’nin kredi büyüklüğü 9,6 milyar TL’ye ulaştı

30 Nisan 2014
- 3 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2014 yılının ilk üç ayına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. Buna göre, bankanın toplam kredi büyüklüğü 9,6 milyar TL’ye ulaştı. TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın, “Banka olarak, yılın ilk üç ayında başarılı bir performans sergiledik. Güçlü sermaye yapımızla sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme kaydetmeye devam ediyoruz ” dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), 2014 yılının ilk üç aylık döneminde toplam kredi büyüklüğünü, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,6 artırarak, 9,6 milyar TL’ye ulaştırdı. Bankanın 31 Mart 2014 tarihine kadar olan dönemde TL bazında kredi büyümesi 2013 yılı sonuna göre yüzde 4,8 olarak gerçekleşti. Aktif kalitesini koruyan TSKB’nin takipteki alacaklar oranı ise yüzde 0,2’ye geriledi.

Güçlü sermaye yapısına sahip olan TSKB, yılın ilk üç ayında öz kaynaklarını 1,9 milyar TL’ye taşırken, bankanın bir önceki yılın aynı dönemine göre yıllık bazdaki ortalama özkaynak ve aktif getiri oranları sırasıyla yüzde 19,9 ve yüzde 2,9 oldu.

Bankanın 2014 yılının ilk üç ayındaki net faiz geliri önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26,1 artarak 140,4 milyon TL’ye ulaştı. Faaliyet gelirleri toplamı ise yüzde 34 artış göstererek 181,3 milyon TL oldu.

TSKB’nin solo bazda vergi öncesi kârı 117,4 milyon TL olurken, ilk üç aylık net dönem kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 artışla 93,7 milyon TL düzeyine yükseldi.

TTürkakın: Türk ekonomisine ve özel sektöre kesintisiz destek veriyoruz

TSKB’nin yılın ilk çeyreğinde başarılı bir performans sergilediğini belirten TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın, “Banka olarak, hedeflerimize uygun başarılı bir dönem yaşadık.

İlk üç ayda, elektrik üretimi, sürdürülebilir turizm, enerji verimliliği, lojistik ve altyapı sektörlerindeki yatırımlara dönük projelerin finansmanı öne çıktı. Yılın ilerleyen dönemlerinde farklı sektörlere de kaynak sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

TSKB’nin güçlü sermaye yapısıyla sürdürülebilir büyüme kaydetmeye devam ettiğini ifade eden Türkakın şöyle konuştu:

“2014 yılı ilk üç ay içinde, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarının finansmanında kullanılmak üzere yaklaşık 220 milyon USD tutarında kaynak temin ettik.

Uluslarüstü kurumlar, yurtiçi ve yurtdışı piyasalardan sağladığımız orta ve uzun vadeli fonlarla ekonomimizin sürdürülebilir büyümesine yönelik projelere finansman sağlamaya devam ediyoruz.

Yatırım süreçlerinde projelerin ekonomik, teknik ve çevresel sürdürülebilirliği için özel danışmanlık hizmetleri vererek, müşterilerimizin rekabet gücünün artışına katkıda bulunuyoruz.

TSKB olarak, önümüzdeki dönemlerde de ana faaliyet alanımız olan kurumsal krediler, proje finansmanı ve yatırım bankacılığı alanlarındaki çalışmalarımızla tüm paydaşlarımıza katma değer sağlamaya ve kârlılığımızı artırmaya devam edeceğiz.”