search

TSKB’ye AFD’den 60 milyon Euro tutarında “Sürdürülebilir Turizm ve İnovatif Yenilenebilir Enerji” Kredisi

2 Ekim 2014
- 2 k Okuma


Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), sürdürülebilir turizm ve inovatif yenilenebilir enerji yatırımlarında kullanılmak üzere Fransız Kalkınma Ajansı’ndan (AFD) 60 milyon Euro tutarında kredi temin etti.

Türkiye’nin ilk özel kalkınma ve yatırım bankası TSKB, Fransız Kalkınma Ajansı’ndan (AFD) 60 milyon Euro tutarında kredi sağladı. Ülkemizin belirli turizm bölgelerinde gerçekleştirilecek sürdürülebilir turizm yatırımları ile Türkiye genelinde faaliyet gösteren firmaların inovatif yenilenebilir enerji projelerini desteklemek amacıyla temin edilen krediye ilişkin anlaşma, 2 Ekim 2014 tarihinde İstanbul’da imzalandı.

Bu anlaşma ile TSKB’nin AFD’den bugüne dek sağladığı kredilerin toplam tutarı 210 milyon Euro’ya ulaştı.

AFD’den sağlanan kredinin sürdürülebilir turizm yatırımları ile yenilenebilir enerji alanındaki yenilikçi projeleri desteklemek amacı ile kullanılacağına dikkati çeken TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök, “Turizm ve yenilenebilir enerji sektörlerinin ülkemizin sürdürülebilir kalkınması açısından büyük öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. İklim değişikliği gerçeği turizm sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlara ciddi sorumluluklar yüklüyor. Turizmin sürdürülebilir olması için bu alanda yapılacak yatırımlarda çevresel, sosyal ve ekonomik boyutların maksimum düzeyde gözetilmesi gerekiyor. Diğer yandan, çevreyle dost yenilenebilir enerji kaynakları ile ülkemizin mevcut kurulu gücünü artıracak yenilikçi projelere duyulan ihtiyaç giderek artıyor. AFD’den temin ettiğimiz bu kredi ile sürdürülebilir kalkınmaya yönelik yatırımlara ilave finansman desteği sağlayacak olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz” dedi.