search

Uluslararası Kalkınma Bankalarının Temsilcileri, TSKB Ev Sahipliğinde “İklim” İçin Buluştu

16 Mayıs 2022
- 2 dk. Okuma

Türkiye’de sürdürülebilir bankacılığın gelişimi için öncü bir rol üstlenmeyi sürdüren TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), dünyanın önde gelen kalkınma bankalarının temsilcilerini İstanbul’da ağırladı. 9 – 13 Mayıs tarihlerinde IDFC (Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kulübü) iş birliğinde iklim stratejisi ve riskleri üzerine düzenlenen buluşmada farklı ülkelerden kalkınma bankalarının yeşil yaka temsilcileri bir araya geldi.


 Sürdürülebilir kalkınma bankacılığına yönelik ulusal, uluslararası ve bölgesel kalkınma finansmanı kurumları arasında stratejik iş birliklerini desteklemeyi amaçlayan ve TSKB’nin de dahil olduğu 27 üyesi bulunan IDFC’nin “İklim Stratejisi ve Riskleri” konulu buluşması TSKB ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlendi. Küresel olarak en büyük kalkınma ve iklim finansmanı kurumlarını temsil eden IDFC, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ve Paris İklim Anlaşması gündemlerini uygulamak için tüm üyeleri ile birlikte çalışıyor.

 AFD, BOAD, BNDES, DBSA, ICD, PTSMI, TDB ve AFC gibi prestijli kalkınma bankalarından temsilcilerin yer aldığı etkinlikte; danışman firma yönetiminde iklim stratejileri ve risklerin yönetimi tüm yönleriyle ve farklı çalıştaylar şeklinde ele alındı. Kalkınma bankacılığının iklim alanındaki katkısını artırma hedefiyle düzenlenen buluşmada, TSKB ve bankanın sürdürülebilirlik danışmanlığı alanında hizmet veren iştiraki ESCARUS'un sunumları da yer aldı.

“Dünyadaki yeşil kalkınma finansmanı alanındaki yenilikleri ülkemize kazandırmayı sürdüreceğiz”

Dünya çapındaki kalkınma bankalarına “iklim” konusunda ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını açıklayan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “Sürdürülebilir finans iş birlikleri alanında uzun yıllardır uluslararası kalkınma finansmanı kurumlarıyla oluşturduğumuz köklü iş birliklerimizi daha da ileriye taşımayı önemsiyoruz. Kalkınma bankaları için önemli bir çatı kurum olan, bizim de iklim, SKA’lar ve cinsiyet eşitliği konularında ortak projeler geliştirdiğimiz IDFC iş birliği ile sürdürülebilirlik alanında ortak bir deneyim kültürü yaratmayı çok değerli buluyoruz. IDFC’nin pandeminin başlangıcından sonra ilk fiziki etkinliği olma özelliği taşıyan bu buluşmaya, TSKB olarak ev sahipliği yapmaktan ayrıca mutluluk duyuyoruz. Kurucuları arasında ve Yönetim Komitesi’nde yer aldığımız IDFC bünyesindeki değerli paydaşlarımızla iş birliklerimizi güçlendirmeye ve geliştirmeye devam ederken, dünyadaki yeşil kalkınma finansmanı trendlerini ve yenilikleri ülkemize kazandırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.