search

TSKB, Asya’da “Yılın Entegre Raporu” Kategorisinde “Bronz” Ödül Kazandı

20 Mayıs 2021
- 3 dk Okuma

Türk finans sektörüne kazandırdığı yenilikçi rapor çalışmalarıyla önemli başarılara imza atan TSKB, 6. Asya Sürdürülebilirlik Raporlaması Ödülleri’nde “Yılın Entegre Raporu” kategorisinde “Bronz” ödülün sahibi oldu. 14 ülkeden 102 finans kuruluşunun finale kaldığı ödül programında Asya Bölgesi’nin lider kurumları arasında yer alan TSKB, sürdürülebilirlik alanındaki başarısını bir kez daha tescilledi.

Kurumsal raporlama çalışmalarıyla Türk finans sektöründe öncü bir rol üstlenmeyi sürdüren Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Asya’nın sürdürülebilirlik alanındaki lider kuruluşu CSRWorks tarafından düzenlenen ve dünya çapında en prestijli ödül organizasyonlarından biri olan 6. Asya Sürdürülebilirlik Raporlaması Ödülleri’nde yayınladığı entegre faaliyet raporuyla “Bronz” ödül aldı.

Pandemi nedeniyle Singapur’da çevrim içi gerçekleştirilen ödül törenine, 20 ülkeden 250’den fazla üst düzey iş dünyası lideri ve sürdürülebilirlik otoritesi katıldı. Bağımsız bir jüri heyetinin, 19 ödül kategorisinde 17 ülkeden alınan toplam 494 başvuruyu incelemesi sonucunda; ön değerlendirmelerin ardından 14 ülkeden 102 şirket finale kaldı. Yoğun bir rekabet içinde geçen final değerlendirmesinin sonucunda TSKB, “Yılın Entegre Raporu” kategorisinde ödüle layık görülen üç önemli kurumdan biri oldu.

“Entegre faaliyet raporlarımızda paydaşlarımıza bütüncül bir bakış açısı sunuyoruz”

Asya coğrafyasının birbirinden değerli finans kuruluşları ile finale kalarak, Türkiye’yi temsil etmekten ve ödül almaktan mutluluk duyduklarını açıklayan TSKB Genel Müdürü Ece Börü, “Sürdürülebilirliği, bankacılık modelimizin ve kurum kültürümüzün temeline alıyor ve bu alanda sürekli gelişim hedefi ile ilerliyoruz. Türk finans sektöründe 2009 yılında ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınlamıştık.

Paydaşlarımıza finansal boyutun yanı sıra çevresel, sosyal ve yönetişim stratejimizle, etki ve hedeflerimizi aktardığımız sürdürülebilirlik raporlarımız 2016 yılında entegre raporlamaya dönüştü. Zaman içinde bu raporlarımız önemli bir iletişim aracı haline geldi. Entegre raporumuzun şeffaf, yalın ve uluslararası kabul görmüş standartlara uygun içeriğiyle bugün dünya çapında örnek raporlar arasında yerini almasından dolayı gururluyuz. Kurumların tek başarı ölçütünün yalnızca finansal sonuçlar olamayacağını artık çok iyi biliyoruz. Bu nedenle tüm sermaye öğeleriyle yaratılan ekonomik, sosyal ve çevresel katma değerlere odaklanıyoruz. Entegre raporlarımızda bu alanlardaki strateji, yönetim ve performansımızın yanı sıra, gelecek beklentilerimizle taahhüt ve hedeflerimizi de ortaya koyuyoruz. Bu sayede ürün, hizmet ve kaynaklarımızla yaratmayı hedeflediğimiz olumlu etkiyi bütüncül bir şekilde ve sermaye bazında değerlendirerek paydaşlarımıza sunuyoruz” diye konuştu.

Ödül töreninde konuşma gerçekleştiren CSRWorks International Genel Müdürü ve ASRA'nın kurucusu Rajesh Chhabara ise, sürdürülebilirlik performansının şeffaf bir biçimde raporlaması konusunda olağanüstü bir liderlik ortaya koyan TSKB’nin, ödül aldığı rapor çalışmasıyla sağlam bir geleceğe hazır olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Asya Sürdürülebilirlik Raporlaması Ödülleri Hakkında

Asya Sürdürülebilirlik Raporlaması Ödülleri (ASRA), Asya'daki sürdürülebilirlik raporlaması liderlerini onurlandıran bir törendir. Ödüller, sürdürülebilirlik raporlaması alanındaki en iyi uygulamaları takdir eder. ASRA'nın vizyonu, Asya'da sürdürülebilirlik raporlaması alanında mükemmeliyet için en ilham verici oluşum haline gelmektir. Bağımsız ve seçkin bir jüri heyeti, kazananları seçmek için başvuruları değerlendirir.

ASRA, büyüklüğü ne olursa olsun her firmaya sürdürülebilirlik çalışmalarını sergileme fırsatı vermeyi, böylece paydaşları arasında güven oluşturmalarını, işlerine değer katmalarını ve sorumlu yatırımcıları çekmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

CSRWorks Hakkında:

Danışmanlık, eğitim ve kanaat önderliği alanlarında faaliyet gösteren Singapur merkezli bir sürdürülebilirlik hizmetleri firması olan CSRWorks International, sürdürülebilirlik raporlaması alanında liderleri belirlemek ve onurlandırmak için kâr amacı gütmeyen Asya Sürdürülebilirlik Raporlaması Ödülleri törenini düzenlemeye başlamıştır.

Uluslararası ortaklıkları arasında Küresel Raporlama Girişimi (GRI), Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC), EcoVadis, CDP, S&P Global (CSA/Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi), Sürdürülebilirlik Muhasebe Standartları Kurulu (SASB) ve AccountAbility (AA1000) yer almaktadır.

CSRWorks, Asya'nın sürdürülebilirlik alanında lider kuruluşudur. Asya Sürdürülebilirlik Raporlaması Ödülleri'nin yanı sıra, büyük ilgi gören ve her yıl düzenlenen uluslararası bir konferans olan Asya Sürdürülebilirlik Raporlama Zirvesi'ni de gerçekleştiriyoruz. Asya’nın Kadın Sürdürülebilirlik Liderleri programımız, yıllık olarak hazırlanan liste aracılığıyla bölgenin en ilham verici kadın liderlerini onurlandırmaktadır.

Entegre Faaliyet Raporu'muz için tıklayınız.