search

TSKB’nin Enerji Verimli Sürdürülebilirlik İletişimi Kampanyasına Çifte Ödül

11 Ocak 2023
- 3 dk. Okuma

Sorumlu sürdürülebilirlik iletişimi politikasıyla iklim dostu bir gelecek için kalıcı değerler yaratmaya devam eden TSKB, Türkiye’nin ilk enerji verimli kampanyası “Dönüşen Adımlar” ile İstanbul Marketing Summit’ten iki ödül aldı.

Sürdürülebilirlik kavramını ekonomik, çevresel ve sosyal eksende benimseyerek Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına ve büyümesine destek olan TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), banka yerleşkesinde farkındalık yaratmak üzere gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik iletişimi projesi “Dönüşen Adımlar” ile İstanbul Marketing Summit’te iki ödüle layık görüldü. Türkiye’nin ilk enerji verimli sürdürülebilirlik iletişimi kampanyası olma özelliği taşıyan proje, TSKB’ye illüstrasyon kategorisinde “IMA Gold”, indoor (iç alan) kullanım kategorisinde de ise “IMA Mentioned” ödüllerini kazandırdı.

“Dönüşen Adımlar” kampanyası ile günlük alışkanlıkların adım adım dönüştürülmesi hedefleniyor

Sürdürülebilir bankacılık alanında erken dönemde yola çıkan­ ve finans dünyasında pek çok ilki gerçekleştirmiş olan TSKB, son 30 yıldır yeş­il ve sosyal temalı kalkınma yatırımlarının finansmanı ve sosyal sorumluluk projeleriyle BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının tümüne katkı sağlıyor. 2022 yılında yayınladığı Sorumlu Sürdürülebilirlik İletişimi Politikası ile Türkiye’de bir ilke daha imza atan ve iletişim faaliyetlerinin çevresel ayak izini minimumda tutmayı taahhüt eden TSKB, bu kapsamdaki ilk kampanyasını “enerji verimli” bir formatta hayata geçirdi. Bir iç iletişim kampanyası olarak tasarlanan ve çevreye zarar veren günlük alışkanlıkları adım adım dönüştürmeye teşvik eden “Dönüşen Adımlar”, tipografi, renk ve basılı materyaller olmak üzere her aşaması enerji tasarrufu sağlayacak şekilde tasarlandı.

Konuyu gerçekçi ve şaşırtıcı bir dille ele alarak alışılmışın dışında bir görsel dünya ile sürdürülebilirlik farkındalığını artırmayı hedefleyen kampanya kapsamında banka içinde ilgi çekecek noktalara illüstrasyonlar yerleştirildi. Daha az ekran enerjisi harcama ve baskıda yüzde 30 daha az mürekkep kullanma özelliğine sahip, Times New Roman ile Century Gothic Pro fontlarının kullanıldığı kampanyada enerji tasarrufunu en üst seviyeye çıkaracak renk paletleri tercih edildi. Çevresel ayak izinin en düşük seviyede olmasıyla büyük ilgi toplayan kampanya, TSKB’nin karbon-nötr genel müdürlük yerleşkesinde çalışan ekiplerinin ve yerleşkeyi ziyaret eden iş ortaklarının dikkatini çekerek iklim dostu bir gelecek için kalıcı davranış değişikliği yaratmayı hedefliyor.

Bu yıl dördüncü kez düzenlenen ve TSKB’nin Dönüşen Adımlar kampanyasıyla iki ödülle layık görüldüğü İstanbul Marketing Awards ödül töreni, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde gerçekleştirildi.