search

Yılın Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil İhracı Ödülü TSKB’nin

8 Eylül 2016
- 3 dk Okuma

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Euromoney ve GlobalCapital tarafından düzenlenen Sürdürülebilir ve Sorumlu Sermaye Piyasaları Konferansı kapsamında, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde “Yılın Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil İhracı” ödülüne layık görüldü.

Euromoney ve GlobalCapital tarafından gerçekleştirilen Sürdürülebilir ve Sorumlu Sermaye Piyasaları Konferansı (Sustainable and Responsible Capital Markets Forum) kapsamında düzenlenen törende GlobalCapital Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil Ödülleri sahiplerini buldu. TSKB; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesinde ”Yılın Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil İhracı” (EMEA Green/SRI Bond Deal of the Year)” kategorisinde ödüle layık görülürken, “En Yenilikçi Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil İhracı” kategorisinde de finale kaldı.

TSKB’ye ödülü Amsterdam’da 6 Eylül 2016 tarihinde düzenlenen törende takdim edildi.

Hızla gelişen ve nüfusu artan dünyada sürdürülebilir büyümenin büyük bir önem kazandığına dikkat çeken TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Bu yıl sürdürülebilirlik alanında bir ilke daha imza atarak, uluslararası sermaye piyasalarında bölgemizde “Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil” (Green/Sustainable Bond) ihracını gerçekleştiren ilk Banka olduk. Yeşil tahvil ihracımız, 317 uluslararası kurumsal yatırımcıdan planlanan tutarın 13 katından fazla talep gördü. Yaklaşık 4 milyar dolarlık bu taleple büyük bir başarıya imza attık. Uluslararası platformda layık görüldüğümüz “Yılın Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil İhracı” ödülüyle uzun yıllardır büyük bir kararlılıkla devam ettiğimiz sürdürülebilirlik yolculuğumuzun bir kez daha taçlanmış olmasından dolayı mutluyuz. Bankamızı bu başarıya taşıyan tüm TSKB ekibine en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

TSKB’nin sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi veren İnce, “TSKB olarak, sürdürülebilirlik yatırımlarına sağladığımız krediler portföyümüzün yüzde 50'sini aşmış durumda. Bu oranla Türkiye'nin yıllık karbondioksit salımının 8,3 milyon ton azalmasına katkı sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Diğer yandan sürdürülebilirlik felsefesini tüm bankacılık hizmetlerimize ve süreçlerimize entegre ediyoruz" dedi.

Bu yıl Euromoney Konferansları platformu ile güçlerini birleştiren GlobalCapital, bu birleşme sonrası ilk Sürdürülebilir ve Sorumlu Sermaye Piyasası Ödüllerini hayata geçirdi. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında bankalar, yatırımcılar ve üçüncü taraflar ödüle aday kuruluşları oylamak üzere davet edildi. Bu oylama sonucunda kazanan kuruluşlar belirlenirken, oylama sürecine dünya çapında yaygın bir kitle katıldı.