search

TSKB 60. Yılını Uluslararası Bir Ödülle Taçlandırdı

7 Haziran 2010
- 2 dk Okuma

“2 Haziran’da 60. Kuruluş Yıldönümünü kutlayan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 2010 Financial Times Sürdürülebilir Bankacılık Ödülleri kapsamında “Gelişmekte Olan Ülkeler” kategorisinde Doğu Avrupa’da “Yılın Sürdürülebilir Bankacılık” ödülüne üçüncü kez değer görüldü.

Yenilenebilir enerji ve çevre projelerinin finansmanında öncü rolüyle dikkat çeken TSKB, üçüncü kez kazandığı bu ödülle Türkiye’nin olduğu kadar dünyanın da sürdürülebilir geleceğinde sorumluluk sahibi olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Financial Times ve bir Dünya Bankası Grubu üyesi olan IFC (International Finance Corporation) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen ‘2010 Financial Times Sürdürülebilir Bankacılık Ödülleri’, çevre ve sürdürülebilirlik faaliyetleriyle öne çıkan kuruluşlara verildi.

Daha yaşanabilir bir dünyanın, ancak çevre ve iklim değişikliği konusunda atılacak sorumlu adımlarla mümkün olduğuna inanan TSKB, 60. yılını bu önemli ve prestijli ödülle taçlandırmaktan gurur duyuyor.

TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu, TSKB’nin çevresel faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “TSKB olarak çevre konusunda hayata geçirdiğimiz projelerle hep ilklere imza attık. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’ni ilk alan; Türkiye’nin karbon ayak izini silen ilk bankası” unvanını alan ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans İnisiyatifi’ne (UNEP FI) kabul edilen ilk Türk bankası olmaktan dolayı gururluyuz. 60. yılımızı geride bırakırken üçüncü kez layık görüldüğümüz ‘Yılın Sürdürülebilir Bankacılık’ ödülü ise çevreye olan bu ciddi yaklaşımımızın en önemli sembolü. Böylesine anlamlı bir ödülü bir kez daha kucaklamaktan dolayı büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz.”

TSKB, bugüne dek 200’ün üzerinde yenilenebilir enerji projesini inceleyerek, toplam 83 adet yenilenebilir enerji projesini finanse etti. Finansman sağlanan projelerin toplam kurulu gücü 2260 MW’a ulaşıyor. Bu projelere TSKB tarafından aktarılacak toplam tutar 1,3 milyar Amerikan doları. Finanse edilen projelerden 640 MW kurulu güce sahip 23 adedi tamamlanarak elektrik üretmeye başladı. TSKB’nin finanse ettiği yenilenebilir enerji projelerinin faaliyete geçmesi ile Türkiye’nin sera gazı salınımı 5,3 milyon ton azalacak.

TSKB, sürdürülebilir projelere imza atmaya ve yatırımları desteklemeye devam edecek…